Вести Македонија Ударни вести

Изградба на затворен пливачки базен и спортската сала „Партизан“

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски и градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски денеска изврши увид во отпочнување на градежни активности за изградба на затворен пливачки базен, кој се гради веднаш до салата „Наум Наумовски-Борче“ или попозната како „Партизан“ во Општина Карпош. “Со почетокот […]

Алтернатива Настани

Голема крводарителска акција во Општина Карпош

  Во знакот на хуманоста и солидарноста, Општина Карпош и Здружението ГалИцко во соработка со Црвениот Крст на Општина Карпош и Институтот за трансфузиона медицина, на 13 јуни (вторник) ќе организираат голема крводарителска акција во спортската сала на ООУ „Лазо Трповски“, од 09:00 до 17:00 часот. Карпошани во уште една прилика ќе ја покажат својата […]

Алтернатива Настани

ООУ „Лазо Трповски“ е училиште со најдобро уреден еко-двор

  Петчлената комисија составена од тројца советници од Општина Карпош и два претставника од општинската администрација, со вкупно освоени 97 бода  го прогласи ООУ „Лазо Трповски“ за училиште со најдобро уреден еко-двор за учебната 2022/2023 година. Второто место со 93 бода му припадна на основното училиште „Петар Поп Арсов“. За својот труд и ангажман, Општина […]

Вести Македонија Ударни вести

„Нула Отпад“ во Карпош – отпад на електрична и електронска опрема

  Пред главниот влез на „Скопје Сити Мол“, деновиве беше пуштена во употреба првата „еко – зона“ во Карпош, каде што беше поставен специјален сад за одложување на помали електрични уреди и електронски отпад. За таа цел, Општина Карпош во соработка со друштвото за управување со отпад – „Нула Отпад“, денеска на плоштадот „Делфина“ ја […]

Алтернатива Настани

Децата од градинката „Пролет“ во Карпош се дружеа со специјалците од ЕБР

  Денеска, децата од Јавната установа општинска детска градинка „Пролет“ – Карпош, на барање на установата, реализираа посета на базата на Единицата за брзо распоредување, во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“.   Реализираната посета е согласно програмските определби на установата во рамки на кои е предвидено најмладите поблиску да се запознаат со дел од професиите, во […]

Вести Македонија Ударни вести

Според Црвениот крст, Општина Карпош е најхуманата општина

  Според официјалните податоци на Црвениот крст на РСМ, Општина Карпош донирала безмалку 1,5 милиони денари, парични средства наменети за настраданите  лица во катастрофалниот земјотрес кој ги зафати граѓаните на Турција и Сирија. Со овој хуман гест, локалната самоуправа од Карпош уште еднаш го покажа својот солидарен капацитет, на начин што обезбеди убедливо најмногу средства […]

Вести Македонија

Општина Карпош стана членка на Меѓународната организација АЛДА

  По долгогодишната соработка и бројните проекти спроведени со Европската организација за локална демократијa – АЛДА, во мај 2023 година, Општина Карпош стана и официјална членка на оваа реномирана организација, во насока на зацврстување на партнерскиот однос. Пред управниот одбор на АЛДА опширно излагање за апликацијата за членство на Oпштина Карпош имаше м-р Роберт Јанковски, […]

Вести Македонија

Нови играчки и дидактички материјали во градинките во Карпош 

  Со 100.000 денари кои се обезбедени од Буџетот на Општина Карпош, Одделението за детска здравствена и социјална заштита, денеска започна акцијата за обновување и унапредување на дидактичките материјали во детските градинки  низ локалната самоуправа.      Градоначалникот Стевчо Јакимовски, го посети објектот „Распеана Младост“ во населбата Карпош 1, и им ги врачи новите еколошки […]

Вести Македонија

Општина Карпош со субвенции за младите за возачка дозвола Б-категорија

  Со вкупен буџет од 5.000.000 денари, Општина Карпош преку Секторот за развој од денеска започна акција за субвенционирање на младите жители на локалната самоуправа кои сакаат да полагаат за возачка дозвола (Б категорија), при што целосно ќе ги покрие трошоците за обука од теоретскиот и стручниот дел од испитот. Јавниот повик за субвенционирање ќе […]

Вести Македонија

Започна субвенционирањето за велосипеди и електрични тротинети во Општина Карпош

  Со вкупен фонд од 700.000 денари кои ги обезбеди од својот буџет, Општина Карпош од денеска ја започна акцијата за субвенционирање при купување на нов велосипед, електричен тротинет и електричен велосипед. Притоа, локалната самоуправа ќе субвенционира до 30% од цената на купување на нов велосипед, или во максимален финансиски износ, најмногу до 3.000 денари, […]