Вести Македонија Ударни вести

КЗБ ја следи состојбата во Тетово по зголемениот број на заразени од тестирани

  Министерството за здравство информира дека по зголемување на заразени од тестирани во Тетово и тетовскиот регион, во период од неколку дена, Комисијата за заразни болести ја следи епидемиолошката состојба во Тетово и е во комуникација со локалниот центар за јавно здравје каде се анализираат сите овие случаи. Според првичните информации, зголемениот број случаи доаѓаат […]

Вести Свет Ударни вести

Во Холандија зголемен бројот на новозаразени од Ковид-19

  Холандија, која меѓу првите земјите во Европската унија се откажа од речиси сите мерки за заштита од корона вирусот, повторно бележи голем пораст на новозаразени. За помалку од две недели, дневниот број на позитивни тестови се зголеми речиси шестпати, од 550 случаи на 26 јуни на околу 3.700 вчера, јави Бета. Најголем број нови […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Од понеделник вакцинација на деца од 12 до 16 години исклучиво со Фајзер

    Започнувајќи од понеделник, 12. јули, вакцинацијата во државата ќе се одвива без закажување на термини. Започнува и теренската вакцинација којашто ќе се врши преку Здравствените домови, а во денешната изјава за медиуми, министерот за здравство д-р Венко Филипче најави дека ќе се одобри вакцинација и за децата. Според препораките, децата од 12 до […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ: Граѓаните масовно да се вакцинираат

  Вакцинацијата е единствен начин да се спречи ширењето на делта сојот во земјава, а со тоа де се спречи и евентуален нов силен бран на вирусот.   По детектирањето на 7 пациенти кај кои е утврдено присуство на индиската варијанта, се испостави дека истите не биле вакцинирани, што уште еднаш го потврдува фактот колку […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ: Сите вакцини се ефикасни и штитат од тешка форма на делта сојот

  Министерството за здравство реагира на дел од објавите и пренесени ставови во медиумите дека кинеската вакцина „Синовак“ „не штити од делта сојот“ и од тешка клиничка слика при разболување на вакцинираните со оваа вакцина. Ова тврдење е апсолутно неточно, нема ниту една студија или научен доказ кој ова го потврдува. Медиумите да не пласираат […]

Вести Македонија Ударни вести

За 24 часа се направени 1.375 тестирања – регистриран е 1 нов случај

  Во последните 24 часа се направени 1.375 тестирања, а регистриран е 1 нов случај на КОВИД-1 од Куманово.   Регистрирани се 204 оздравени пациент од: Скопје – 77, Куманово – 25, Охрид – 19, Битола – 11, Струмица – 9, Тетово и Кичево – по 7, Прилеп – 6, Гостивар, Штип и Струга – […]

Вести Македонија Ударни вести

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 4 пациенти

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 4 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 65 лица сомнителни и потврдени за Ковид 19 се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град.   Во последното деноноќие, на Институтот за ТБЦ имало еден прием. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември […]

Вести Македонија Ударни вести

1198 нови случаи на ковид-19,починати се 26 лица

  Во последните 24 часа се направени 3081 тестирања, а регистрирани се 1198 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 572 -Куманово 41 -Дебар 1 -Штип 49 -Прилеп 53 -Тетово 28 -Струга 34 -Велес 42 -Битола 92 -Охрид 42 -Кавадарци 18 -Гостивар 11 -Гевгелија 3 -Струмица 34 -Крива Паланка 11 -Радовиш 6 -Крушево 6 -Кочани 14 […]

Вести Македонија Ударни вести

Во последните 24 часа регистрирани се 393 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2464 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 189 – Куманово 14 – Дебар 2 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 27 – Струга 7 – Велес 12 – Битола 9 – Охрид 5 – Кавадарци 8 – Гостивар 6 – Гевгелија […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 225 нови случаи, 159 оздравени пациенти и 8 починати лица

  Во последните 24 часа се направени 1841 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 120 -Куманово 10 -Штип 8 -Прилеп 15 -Тетово 17 -Струга 6 -Битола 7 -Охрид 4 -Гостивар 1 -Гевгелија 3 -Струмица 13 -Крива Паланка 2 -Кочани 6 -Пробиштип 2 -Берово 3 -Виница 1 -Делчево 1 -Свети Николе […]