Вести Македонија Настани

ЛАЈКА: Внимавајте на своите миленици овој топол период

  Топлиот бран кој што ја зафати нашата држава, но и регионот, има несомнено големо влијание врз сите животни. Јавното претпријатие за благосостојба на животните скитници Лајка во овие жешки денови уште еднаш апелира граѓаните да внимаваат на своите миленици, особено кучињата. Во овој период, грижата и заштитата од топлото време е важно за превенција […]

Вести Македонија Ударни вести

Високите температури закана за безбедноста на храната и за здравјето на животните

  Најавеното зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од труење со храна и претставуваат потенцијална опасност и за здравјето на животните. За да се спречи појава на труење со храна, неопходно е да се направи правилен избор при нејзината набавка, да се обезбеди […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ: Внимавајте на храната за да избегнете труење

    Календарски се наоѓаме на почеток на летото, период во кој температурите растот и над 30 степени Целзиусови со што се зголемува опасноста од труење со храна. Високите температури неповолно можат да се одразат и на здравјето на животните, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство. За да се елиминира можноста од труење со храна […]