Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ќе се покачуваат платите на сите вработени во јавните здравствени установи

  Владата на вчерашната седница ја разгледа и усвои Информацијата за давање овластување на министерот за здравство, за потпишување Анекс за изменување и дополнување на Колективниот договор за здравствената дејност на РС Македонија, како и на директорите, односно в.д. директорите на јавните здравствени установи, за потпишување анекси за изменување и дополнување на поединечните колективни договори. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев и Филипче ги врачија признанијата на 8.500 здравствени работници: И во 2021 вие сте хероите!

  Претседателот Зоран Заев и министерот за здравство д-р Венко Филипче, на директорите и менаџерските тимови на клиниките од јавното здравство кои најнепосредно беа вклучени во борбата со пандемијата од КОВИД-19, денеска им ги предадоа плакетите што ќе им бидат врачени на над 8.000 здравствени работници во земјата за нивното пресудно и исклучително важно учество […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Напад на лекар или здравствен работник, ќе се смета како напад врз службено лице

  “Напад или посегнување по животот на лекар или здравствен работник, за првпат, ќе се смета како напад врз службено лице”, изјави министерот за здравство Венко Филипче. “Присилба, загрозување на сигурност на лекари и здравствени работници ќе станат посебни кривични дела, кои ќе бидат внесени во измените на Кривичниот закон. Во истиот закон како кривично […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Благодарност до здравствените работници – граѓаните нема да ја заборават вашата храброст!

  “Притисокот врз болниците е многу намален. Благодарност до здравствените работници кои во текот на целиот овој период посветено и неуморно го издржаа притисокот со кој беа соочени. Граѓаните нема да ја заборават вашата храброст”, изјави министерот Венко Филипче.         – Денеска е затворен делот на интерните клиники – Одделенијата на дерматовенерологија […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Утре започнува вакцинацијата на здравствените работници

Министерството за здравство известува дека на 17.02.2021 година (среда), во модуларната болница на КИБФС во Скопје, ќе започне вакцинација на здравствените работници кои работат во ковид центрите. Министерството за здравство заради запазување на здравствените протоколи, но и непречена работа на вакциналните тимови, а во интерес на транспарентно и подеднакво третирање на сите медиуми, од чинот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата издвои 54 милиони денари за награда на здравствените работници

  Со ребаланост на Буџетот, Владата ќе издвои 54 милиони денари за награда на сите здравствени работници кои се вклучени во третманот на пациентите заболени од Ковид 19 вирусот. Парите ќе бидат наменети за вработените во Ковид центрите во Скопје и во болниците во останатите градови низ земјава. Овие 54 милиони се дел од вкупно […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Филипче: Најголемиот товар го носат здравствените работници – да ги поддржиме!

  Министерот за здравство, Венко Филипче на својот официјален фб профил упати апел за поддршка на здравствените работници. “Живееме еден од најтешките периоди во поновата историја. Целиот свет е под огромен притисок. Но, најголемиот товар и натаму го носат здравствените работници и повеќе од сé им е потребна наша поддршка за да се справат со […]