Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Фон дер Лајен: Македонскиот јазик е вашиот јазик, предлогот го почитува вашиот национален идентитет

  Вашата држава е на пат да станете членка на ЕУ, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Ковачевски: Чист македонски јазик, директно во преговарачката рамка

  “Македонскиот јазик е чист во европскиот предлог, чист. Нема никакви фусноти, дополнувања, астерикси итн. Чист македонски јазик, директно во…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Османи: Во рамката ќе стои македонски јазик и тој станува официјален во ЕУ

  Министерот Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите изјави дека прашањето на македонскиот јазик е решено и дека треба…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Ковачевски: Македонскиот јазик мора да биде чист во преговарачката рамка

  Премиерот Димитар Ковачевски, во врска со францускиот предлог одговарајќи на новинарско прашање, рече дека искусни експерти и дипломати од…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Пендаровски за “Политика”: За македонскиот идентитет не може да се преговара

  Македонскиот идентитет и јазик не се, ниту пак би можеле да бидат предмет на какви било преговори. Нашиот идентитет…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Никола Димитров за „Стандард“: Нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

  Вицепремиерот и поранешен министер за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за австрискиот дневен весник „Стандард“ (Der Standard) коментирајќи…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Совет на амбасадори: Бугарија наметна трговија со македонскииот идентитет и јазик и со факти од историјата

  Советот на амбасадори го истакнува уште еднаш ставот дека на последните денови на неприфатлив начин се доведуваат во прашање…

Повеќе