Вести Македонија Ударни вести

Пациентите со цистична фиброза до 18 години ќе се лекуваат на УК за детски болести, а над 18 на УК за пулмологија и алергологија

  Согласно препораката од Националната комисија за ретки болести, почнувајќи од 1 октомври сите пациенти со цистична фиброза  на возраст до 18 години ќе се лекуваат на УК за детски болести, додека пациентите со наполнети 18 години на УК за пулмологија и алергологија, информираат од Министерство за здравство.   Активностите за третманот на пациентите со цистична фиброза […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Седумте пациенти се во добра состојба и ќе останат на болничко лекување во Софија до петок

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово разговараше со д-р Иван Поромански, директор на болницата Пирогов во Софија, каде се хоспитализирани седумте пациетни кои ја преживаеја страотната сообраќајка која се случи вчера утрото на магистралниот пат „Струма“ на потегот Софија – Благоевград. -“Седумте пациенти кои се хоспитализирани во болницата Пирогов во Софија се стабилни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДЗСИ: Лице со ковид-19 починало дома – не прифаќајте лекување во домашни услови

  Од Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДСЗИ) апелираат до граѓаните кои се позитивни на Ковид 19, да не прифаќаат лекување во домашни услови, ако за тоа не се изјасни матичниот лекар и задолжително да побараат пишан документ за терапијата и начинот на лекување. Директорката на инспекторатот д-р. Ирина Бухова, вели дека апелот го упатуваат […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Пановски: Неразумно трошење на антибиотици во амбуланското лекување на ковид

  “По млаката или никаква реакција на надлежните и одговорни за здравјето на граѓаните, како и за парите на граѓаните, било лични или преку ФЗО (МЗ, ЛКМ, ФКМ,МЛД, МАЛМЕД, ФЗОМ и други), а по моите реакции за неразумно трошење на антибиотици во амбуланското лекување на ковид, решив повторно да се обратам тука, покрај предавањата до […]