Алтернатива Настани

Свечено отворање на Literatura.mk Superstore во Skopje City Mall

  Скопје ја доби најголемата книжарница во Македонија! Новата суперпродавница на „Литература.мк“, која е со површина од 500 м², свечено ќе биде отворена вo среда (20.05.2020) во 20 часот, во соработка со „Скопје сити мол“. Во чест на отворањето на Literatura.mk Superstore концерт ќе одржи ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ ТРИО. Ексклузивниот настап на македонскиот гитарски виртуоз, придружуван […]

Алтернатива Настани

Спортувај со Град Скопје – 7 спортски инструктори со вежби за граѓаните

  Од 13 мај до денеска, седум добро познати инструктори во различни домени на спортот за граѓаните понудија онлајн видеа со вежби за одржување на телесната форма за време на вонредните услови што ги налага пандемијата од корона вирусот. Секој ден во 19 часот на фејсбук страницата на Град Скопје премиерно се објавува видео со […]

Алтернатива Настани

Нуркачки Центар Амфора – Сончарка во Охридското Езеро (ВИДЕО)

  Од неодамна Сончарките живеат и во водите на Охридското Езеро. После подолга обсервација на овој интересен вид риба кој природно не припаѓа во ендемичниот екосистем на Охридското Езеро забележавме многу интересни моменти особено во нејзиното однесување за време на мрестење. Тие главно се хранат со инсекти и ларви, а широко распространетите перки во текот на нејзиното движење претставуваат одбранбена […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Филипче: Благодарност за најизложените здравствени работници

  “Благодарност за најизложените здравствени работници во борбата против КОВИД-19! Владата предвидува награда од 20% од основната плата за 2 месеци за секој од нив. Тука се вклучени докторите и медицинскиот персонал на Клиниката за инфективни болести, инфективните одделенија, Инситутот за јавно здравје и Центрите за јавно здравје, како сите членови на тимовите од итна […]

Алтернатива Македонија Настани

Отпечатен зборникот „Антевото дело – непресушен изворник на мислата и на речта“

  Од печат излезе Зборникот на научни трудови „Антевото дело – непресушен изворник на мислата и на речта“ во издание на Меѓународната културно поетска манифестација „Антево перо“. Во време на големи турбуленции предизвикани со појавата на коронавирусот и депресивно-демотивирачките и ригорозни мерки за спречување на неговото ширење кои се преземаат во нашето општество, организаторите на […]

Алтернатива Настани

Конкурс за доделување на државната награда „22 Ноември” 2020

  Министерството за култура го објави конкурсот за доделување на Државната награда „22 Ноември” за 2020 година Со оваа награда се оддава признание на луѓе од политичкиот, културниот и општествениот живот кои дале свој придонес во унапредување на меѓучовечкиот соживот и меѓусебно разбирање меѓу припадниците на различните заедници, култури и вери во Република Северна Македонија. […]

Алтернатива Настани

Продукцијата за Стенд Ап Комедија “ЗЛАТЕН ЗАБ” реализира успешна соработка со Искра на ТВ Алфа

  Познатите македонски стенд ап артисти како: Ивана Наскова, Бојан Велевски, Владислав (Влад) Илиќ, Ненад (Шиља) Стефановски,  како и мега популарните комичари од  регионот: Драган Маца Маринковиќ, Срѓан Олман, Неша Бриџис, Пеѓа Бајовиќ, Хазим Мујчиновиќ гостуваа во живо од нивните домови во најзабавната емисија во овие времиња  и карантински услови “Добар ден секој ден” одговарајќи […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Уранија: Граѓани се казнуваат со 2000 евра, а партиски митинзи ќе се дозволуваат!

  “Во вонредна состојба се дозволија верски собири. Таа за мене несфатлива толеранција на државата кон црквата, беше дискриминаторска кон останатите граѓани и еве ефектите од тие погрешни одлуки се гледаат во повторното зголемување на бројките на заболени од Ковид”, објави на својот фб профил директорката на Хелсиншкиот комитет за човекови права, Уранија Пировска.. “Денес, […]

Алтернатива Настани Ударни вести

„Современи бајки од Македонија“ нов проект на Движењето за креативност Иво Лауренчиќ и „Арс Ламина“

  По големиот успех на изданијата „Бајки од Македонија“, Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ во соработка со издавачката куќа „Арс Ламина“ најавува нов проект – „Современи бајки од Македонија“. Новиот проект ќе им даде можност на сите креативни автори да пишуваат бајки за деца, со што ќе се збогати фондот […]

Алтернатива Настани

#Младите можат со нова дигитална платформа која овозможува да се поврзеш со заедницата

  Здружение на граѓани Младите можат, во изминатиов период преку КРЕАТОНОТ на Фондот за иновација и технолошки развој успеа да изработи нова дигитална платформа која што има помага на членовите на заедницата меѓусебно да ги споделуваат работите што уживаат да ги прават, притоа користејќи го времето, наместо пари, како ресурс.  Дигиталната платформа, Временска Банка, официјално ќе биде пуштена во употреба во […]