Вести Македонија Ударни вести

На полноќ истекува рокот за увид во Избирачкиот список

На полноќ истекува рокот за јавниот увид во Избирачкиот список за локалните избори 2017, закажани за 15 октомври. Увидот се врши во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК), како и електронски на апликацијата поставена на веб страната на Комисијата (www.sec.mk). Според прегледот на Државната изборна комисија до 6 септември увид во Избирачкиот […]

Вести Свет Став Ударни вести

DW: Дали Беџет Пацоли ќе ги помири Србија и Косово?

Косово е на чекор конечно да добие нова влада, а формирањето на институциите во Приштина се следи внимателно во Белград. Аналитичарите од Србија укажуваат на клучната улога на Беџет Пацоли, пишува Дојче веле. Иако српските медиуми редовно ја следат политичката состојба на Косово, засега нема официјална реакција на политичките партии од власта или опозицијата за […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Васко Наумовски, амбасадор на РМ во Вашингтон: Македонските државјани во Флорида, доколку има препорака или наредба за евакуација, да се евакуираат во најкус можен рок

Амбасадорот на РМ во Вашингтон, Васко Наумовски, денеска преку својот фејсбук профил ги повика македонските државјани во Флорида, доколку има препорака или наредба за евакуација, да се евакуираат во најкус можен рок. Информација за македонските државјани во Флорида Ураганот “Ирма” се очекува да ја погоди сојузната држава Флорида веќе во сабота. Ги молиме сите македонски […]

Вести Свет Ударни вести

Зeмјотрес со сила од 8,4 го погоди Мексико

Зeмјотрес со сила од 8,4 степени според Рихтеровата скала го погоди јужниот дел од Мексико, има неколку жртви. Властите издадоа предупредување од цунами.  Земјотресот, кој го погоди брегот на Мексико синоќа, поточно сојузната држава Чиапас, според сеизмолозите од Мексико, имал јачина од 8,4 степени според Рихтеровата скала, а од последици од него загинале најмалку пет […]

7 дена Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МАКЕДОНИЈА ГО СЛАВИ ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА

Република Македонија денеска одбележува 26 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. На 8 септември 1991 година, убедливо мнозинство – 95% од граѓаните што излегоа на референдумот, позитивно одговорија на референдумско прашање: „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави […]

Вести Свет Ударни вести

Во налетот на ураганот Ирма најмалку осуммина загинати

Најмалку осум лица загинаа, а десетици се повредени на француските карипски острови Свети Мартин и Свети Вартоломеј, кои вчера ги погоди ураганот Ирма, пренесува Anadolu Agencu (AA). Францускиот министер за внатрешни работи, Жерард Коломб, изјави дека најмалку 23 лица се повредени и дека бројот на настрадани би можело да биде значително повисок. Ураганот ги опустоши […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска АРМ ќе испука 10 плотуни по повод Денот на независноста

  По повод 8. Септември – Денот на независноста на Република Македонија, денеска ќе биде извршена почесна артилериска стрелба. Стрелбата ќе биде извршена од единица на артилерискиот баталјон на АРМ. Единицата на АРМ во 18 часот од касарната „Илинден“ во Скопје ќе изврши почесна артилериска стрелба на 10 плотуни од артилериски орудија.

Вести Македонија Ударни вести

Габриел: Импресивен старт на новата Влада, опозицијата да не прави опструкции

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел на средбата со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, вчера во Берлин истакна дека новата македонска Влада имала импресивен почеток и се фокусирала на соработка со соседите преку амбициозни реформски проекти и позитивни чекори. Според соопштението на германското МНР, Габриел порачал дека сега е клучно да се спроведат […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР му поднесе кривична на Миле Јанакиески за незаконска продажба на државни станови

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против поранешниот министер за транспрот и врски, Миле Јанакиески, кој се товари дека на две лица незаконски им овозможил да купат државни станови во Прилеп по повластени цени, со што го оштетил државниот буџет за околу 2,6 милиони денари или околу 42.000 евра, соопшти денеска МВР. Покрај Јанакиески, кривични пријави […]

Вести Македонија Ударни вести

СИЛЈАНОВСКА: Законот за употреба на јазици е противуставен и го урива Охридскиот рамковен договор

Предлог-законот за јазици кој е во собраниска процедура по скратена постапка, е противуставен и го урива духот на Охридскиот рамковен договор, изјави професорката од Правниот факултет, Гордана Силјановска-Давкова во дебатата на „Макфакс“.  Членовите од предлог-законот кои што кои се однесуваат на униформите, симболите и судските постапки, се носат со двотретинско, а не со обично мнозинство, […]