Вести Свет Став Ударни вести

DW: Можат ли Макрон и Меркел да го разубедат Трамп за Иран?

На одвоени средби со Доналд Трамп неделава францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел ќе се обидат да го убедат американскиот претседател да не го откажува Нуклеарниот договор со Иран, пишува Дојче веле. „Невозможна мисија“ во Вашингтон? Францускиот претседател Емануел Макрон е во официјална посета кај американскиот претседател Доналд Трамп, а в петок […]

Вести Македонија Ударни вести

Прва 30. годишна државна обврзница на македонскиот пазар на капитал

Денес за првпат на македонскиот пазар на капитал е издадена државна обврзница со време на достасување од 30 години. Ова е сигнал за довербата на инвеститорите во македонската економија, бидејќи зголемената рочност, односно време за враќање на средствата, укажува на зголемена доверба. Големата доверба се покажа и преку двојно поголемата побарувачка на инвеститорите за 30-годишната […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери и Вуцис: Почеток на парламентарна соработка

Во рамки на конференцијата на претседатели на парламенти на Европската унија, претседателот на Собранието, Талат Џафери се сретна и со претседателот на Парламентот на Грција, Николаос Вуцис. Во една неформална и пријателска атмосфера, Џафери и Вуцис разменија мислења околу отпочнувањето на парламентарна соработка меѓу двата Парламента, како на ниво на претседатели, така и на ниво […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ЗАЕВ: Реформиран државен систем ќе ни помогне да станеме до европските политички системи

Премиерот Заев на седницата на Комисијата за европски прашања изјави дека по одлуката за отпочнување преговори за членство во Европската унија, веднаш ќе почне да ја подготвува преговарачката структура. – По донесувањето на одлуките за преговори во јуни, ќе ги подготвиме и преговарачите. Со овој чекор, ќе демонстрираме сериозност. Овде ќе ни требаат најдобрите луѓе […]

Вести Македонија Ударни вести

Министерството за транспорт и врски се оградува од трубачите и плех музиката на отворањето на автопатот

Министерството за транспорт и врски денеска преку соопштение категорично се оградува од секаква активност и вклученост поврзана со информациите дека вчера за време на свеченото отворање на автопатот Демир Капија-Смоквица била организирана музичка забава. „Сакаме да ве информираме дека ниту Министерството за транспорт и врски ниту друга државна институција не е организатор на каква било […]

Вести Свет Ударни вести

Торонто: 10 загинати откако возач на комбе влета во пешаци

Најмалку 10 лица загинаа, а 15 се повредени откако комбе влета во пешачка зона во канадскиот град Торонто, пренесува Anadolu Agency (AA). Локалната полиција соопшти дека во инцидентот, кој се случил на улицата „Јанг“, недалеку од прометната авенија „Финч“, комбе со голема брзина влетало во пешачката зона. Откако ги удрило пешаците, комбето се оддалечило од […]

Вести Свет Ударни вести

Земјотрес во Турција – 39 повредени

Најмалку 39 лица се повредени во земјотрес со магнитуда од 5,1 степени, што ноќеска ја погоди турската југоисточна провинција Адијаман. Според турскиот министер за здравство, од 39 повредени, 35 се пренесени в болница, но никој не е во критична состојба. На повеќе објекти настанала материјална штета, а надлежните служби се веќе на терен. Потресот се […]

Вести Македонија Ударни вести

Одложено рочиштето за „Титаник 2“

Рочиштето за предметот „Титаник 2“ на СЈО во врска со изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година е одложено за 10 мај. Судијата Огнен Ставрев го прифати барањето на одбраната за одложување со цел да можат да го разгледаат прочистениот текст на обвинението што на денешното рочиште го подели обвинителката Фатиме Фетаи. На судењето […]

Вести Наука и Технологија Свет Ударни вести

“Facebook” отстранил 1.9 милиони екстремистички содржини

“Facebook” соопшти дека отстранила или поставила знак за предупредување на 1,9 милиони примероци со екстремистичка содржина, кои се поврзуваат со Исламска држава или Ал Каеда. Тоа е направено во првите три месеци од годинава, што е речиси двојно повеќе од претходниот квартал. Само мал дел од овие содржини беа откриени со помош на фидбек од […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери – Соботка: Австриска поддршка за евроинтеграцискиот процес

Во рамките на учеството на Конференцијата на претседатели на Парламенти од земјите на Европската Унија, која што се одржува на 23 и 24 април во Талин, Естонија, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, оствари билатерална средба со претседателот на Австрискиот национален совет, г. Волфганг Соботка. Џафери изрази задоволство од средбата, особено што се […]