Вести Свет Ударни вести

ШКОТСКА: На Каталонија треба да и се дозволи да ја одреди својата иднина

“На шпанската покраина Каталонија треба да и се дозволи да ја одреди својата иднина, а покажаните силни чувства на Каталонците не смеат да бидат игнорирани од меѓународната заедница”, оцени денеска шкотската Влада. – Шпанија и натаму ќе има став дека гласањето не е легитимно, но Шпанија не може да ја игнорира јачината на демонстрираните чувства, […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата денеска ќе ја одржи својата редовна 30-та седница

  Владата денеска ќе ја одржи 30. редовна седница на која ќе биде разгледана динамиката и напредокот во исполнувањето на обврските од реформскиот план „3-6-9“, соопшти владината прес-служба. Пред владините министри денеска ќе се најде на разгледување и информацијата за тринаесеттиот состанок на Поткомитетот за транспорт, животна средина, енергетика и регионален развој помеѓу Европската унија […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

По прогласувањето на референдумот за незаконски, Каталонците денеска со генерален штрајк

Каталонците денеска стапуваат во генерален штрајк, кој ќе го блокира функционирањето на најголем дел од регионот кој бара независност, односно од одвојување од Шпанија, пренесува „Би-би-си“. Штрајкот го организираат каталонските синдикати и трговските здруженија, поради, како што се наведува, тешко кршење на правата и на слободите, за време на обидот за одржување на референдумот во […]

Вести Македонија Ударни вести

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ го осудија нападот врз Елвис Бајрам

Градоначалникот на скопската општина Шуто Оризари, кој е и кандидат за истата функција на претстојните локални избори, Елвис Бајрам и лицето Аднан Мемет, кое било со него, вчера попладне биле физички нападнати, додека Елвис одржувал средби со граѓаните како дел од изборната кампања. „Јас сум повреден со шипка, а градоначалникот со шипка и секира и […]

Вести Македонија Ударни вести

Јавна седница за „Монструм“ денеска во Врховен суд

Јавната седница за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското езеро, треба да продолжи денеска во Врховниот суд. Претходно, седницата требаше да се одржи на 12 септември, но беше одложена поради тоа што полицијата не донела еден од петмината осудени за петкратното убиство кај Смилковското Езеро. Врховните судии на јавна седница треба да ги разгледаат жалбите за […]

Алтернатива Настани Ударни вести

Доделена Нобелова награда за медицина, за откритието „телесен часовник“

Денес беше доделена Нобелова награда за физиологија или медицина на тројца американски научници за нивната работа на „24-часовен телесен часовник“, јавува Anadolu Agency (AA). Џефри К. Хол, Мајкл Росбаш и Мајкл В. Јанг беа наградени за откритија кои објаснуваат како растенијата, животните и луѓето го приспособуваат својот биолошки ритам, така што тој е синхронизиран со […]

Вести Македонија Ударни вести

ХОЈТ ЈИ: Одговорноста за прислушувањето е важно за членство во НАТО и ЕУ

-“Многу е важно да се утврди одговорноста за нелегалното прислушување и за наводните владини злоупотреби во врска со прислушувањето. Тоа ќе биде клучен чекор за Македонија да ги увери НАТО, ЕУ и другите меѓународни партнери дека е подготвена да се интегрира во тие организации”, истакна заменик-помошник државен секретар на САД, Хојт Ји, во интервју за […]

Вести Свет Ударни вести

Русија тврди дека САД упаѓа во нивните дипломатски претставништва

  Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека американските специјални служби се обидуваат да влезат во дипломатските претставништва на Русија во Сан Франциско. Министерството објави снимки на кои, како што се наведува, се гледаат американските специјални служби како се обидуваат да упаднат на дипломатскиот имот. Стејт департментот на крајот на август соопшти дека САД […]

Вести Македонија Ударни вести

22 години подоцна: Атентатот врз Глигоров се уште е отворен случај

Денес, на 03.октомври, се навршуваат 22 години од атентатот врз првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров. Тој го преживеа нападот но, до денеска сè уште е отворена истрагата за овој случај. На местото на атентатот загина неговиот возач Александар Спировски, а беше повреден телохранителот на Глигоров, Илчо Теовски. Како последица од повредите почина и […]

7 дена Вести Македонија Ударни вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура во земјава ќе се движи од 3 до 12, а дневната температура од 19 до 25 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Температура ќе се движи […]