Вести Македонија Ударни вести

ХОЈТ ЈИ: Одговорноста за прислушувањето е важно за членство во НАТО и ЕУ

-“Многу е важно да се утврди одговорноста за нелегалното прислушување и за наводните владини злоупотреби во врска со прислушувањето. Тоа ќе биде клучен чекор за Македонија да ги увери НАТО, ЕУ и другите меѓународни партнери дека е подготвена да се интегрира во тие организации”, истакна заменик-помошник државен секретар на САД, Хојт Ји, во интервју за […]

Вести Свет Ударни вести

Русија тврди дека САД упаѓа во нивните дипломатски претставништва

  Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека американските специјални служби се обидуваат да влезат во дипломатските претставништва на Русија во Сан Франциско. Министерството објави снимки на кои, како што се наведува, се гледаат американските специјални служби како се обидуваат да упаднат на дипломатскиот имот. Стејт департментот на крајот на август соопшти дека САД […]

Вести Македонија Ударни вести

22 години подоцна: Атентатот врз Глигоров се уште е отворен случај

Денес, на 03.октомври, се навршуваат 22 години од атентатот врз првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров. Тој го преживеа нападот но, до денеска сè уште е отворена истрагата за овој случај. На местото на атентатот загина неговиот возач Александар Спировски, а беше повреден телохранителот на Глигоров, Илчо Теовски. Како последица од повредите почина и […]

7 дена Вести Македонија Ударни вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура во земјава ќе се движи од 3 до 12, а дневната температура од 19 до 25 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Температура ќе се движи […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Тајните документи од УБК во случајот „Тврдина 2“ се уништувале во тајна база

Предметот „Тврдина 2“ во кој обвинети се ексначалникот на петтата управа, Горан Грујовски, и уште шест вработени во управата, за палење докази за нелегалното прислушување, се одложи за 2 ноември затоа што обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, достави дополнителни материјални докази за случајот. Обвинителката рече дека исказите на сведоците во целост се во согласност со тоа што […]

Вести Македонија Ударни вести

МНР: Нема информации за настрадани македонски државјани во Лас Вегас

Засега нема информации за загинати или повредени македонски државјани во нападот што се случи денеска на фестивал во Лас Вегас, изјавија за МИА од македонското Министерство за надворешни работи. Соопштение со повеќе информации МНР најавува подоцна во текот на денот. Полицијата во Лас Вегас соопшти дека најмалку 50 луѓе се убиени, а 406 се повредени […]

Вести Македонија Ударни вести

Денес истекува рокот за доставување на кандидатурите за Јавен обвинител

Денес завршува рокот за доставување на сите кандидатури за Јавен обвинител на Македонија. Се чекаат последните кандидатури испратени преку пошта. Досега се знае за 23 претенденти за местото на разрешениот Марко Зврлевски. Според процедурите, Собранието списокот го праќа во Советот на јавни обвинители кои во рок од 15 дена треба да ги оценат кандидатите и […]

Вести Македонија Ударни вести

Универзитетски град на местото на поранешниот станбен комплекс „Космос“

Универзитетот ФОН потпиша меморандум за соработка со коинвеститорите „ЈИДА констракшн“ и ФИНЕ, со кои ќе обезбеди финансиска и техничка поддршка за доизградба на универзитетскиот град на местото на поранешниот станбен комплекс „Космос“, кој беше урнат во текот на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, како и за изградба на нова универзитетска болница. „Со потпишувањето на овој меморандум, субјектите […]

Вести Македонија Ударни вести

Компаниите бараат ДДВ да се плаќа по наплатена фактура и помали казни

  Компаниите детектирале 60 проблеми при примената на одредени закони, а честите измени на регулативата изминатите неколку години им создавале проблеми во работењето, изјави денеска Јадранка Аризанковска, виш советник во Стопанска комора на Македонија. Стопанска комора, во соработка со другите комори и со помош на УСАИД, го спроведуваат проект „Партнерство за подобра бизнис-регулатива“, за компаниите полесно да ги […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

“ПРИМА МЕБЕЛ” ГО ОТВАРА ОСМИОТ САЛОН ЗА МЕБЕЛ ВО МАКЕДОНИЈА

КОРПОРАЦИЈАТА ПРИМА МЕБЕЛ ГО ОТВАРА ОСМИОТ САЛОН ЗА МЕБЕЛ ВО МАКЕДОНИЈА   Во седмата година на своето работење во Македонија, „Прима Мебел“ на 04.10.2017 го отвара вториот салон  во Скопје, населба Кисела Вода, а кој воедно представува 8–ми салон во Република Македонија. Најголемиот Хрватски малопродaжен ланец и производител за мебел, на површина од 800м2 продажен салон […]