Вести Македонија

СДСМ: Груевски потврди дека стои зад срамното обраќање на Иванов

Долгиот и здодевен говор на Никола Груевски е пример за тоа што зборуваат изгубени политичари на коишто времето им поминало, а ги чека соочување со правдата и казната од граѓаните, стои во реакцијата на СДСМ на обраќањето на лидерот на владејачката партија на 25. Конференција на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму велат дека […]

Вести

Министрите на ЕУ ја повикаа Британија што е можно поскоро да излезе од унијата

Шефовите на дипломатиите на шесте земји членки основачи на Европската Унија денеска по состанокот во Берлин со заедничка изјава порачаа дека очекуваат од Владата на Велика Британија да се изјасни и да ја спроведе одлуката од референдумот за излез од ЕУ, што е можно поскоро. „Одредбите од Лисабонскиот договор (членот 50) предвидуваат одредена постапка во процесот […]

Вести

Повеќе од 800 илјади Британци ја потпишале петицијата за нов референдум

Повеќе од 800.000 Британци досега ја потпишале петицијата за одржување на нов референдум за членството на Велика Британија во Европската Унија, јавуваат британските медиуми. Петицијата за втор референдум беше иницирана вчера, неколку часа откако резултатите од гласањето во четвртокот покажаа дека повеќето граѓани се изјасниле за напуштање на ЕУ. Сите петиции кои ќе добијат повеќе […]

Вести Македонија

Верушевски до Иванов: Моето влијание во службите никогаш не било поголемо од денес

Моето влијание во разузнавачките служби никогаш не било поголемо од денес, стои во реакцијата на поранешниот директор на Упрвата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Зоран Верушевски на изјавата на претседателот Иванов дадена во дел од интервјуто за „Дневник“. “Хорхе во „Дневник” ме споменува – би сакал да му одговорам со една реченица: Иванов ја лаже […]

Вести

Ердоган: И придававме значење на ЕУ и работевме напорно, но секогаш не замајуваа

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган објасни дека во ЕУ, како што рече, со години ја замајуваа Турција и нејзиниот пат на европските интеграции ИСТАНБУЛ (AA) – Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган во петок во Истанбул во текот на обраќањето на ифтарската програма со Здружение на стопанственици истакна дека одлуката на Британија да ја […]

Вести Македонија

Иванов: Системот на разузнавачките служби беше тектонски пореметен од Верушевски

Претседателот на државата Ѓорге Иванов во интервју за „Дневник“ повторно директно ги нападна лидерот на СДСМ, Зоран Заев, обвинувајќи го дека е креатор на политичката криза, и Специјално јавно обвинителство, за кое вели дека постапува селективно. Иванов повторно го повикува Заев „да собере храброст“ и да побара да му биде повлечена аболицијата за случајот „Глобал“ […]

Вести Македонија

„Шарената револуција“ најави нов протест в понеделник во 19 часот

„Шарената револуција“ за в понеделник најави нов протест, која ќе започне пред заградата на Специјалното јавно обвинителство во 19 часот. Од „Шарената револуција“ во најавата, објавена на нивниот официјален фејсбук-профил, велат дека борбата за правда продожува и дека се вклучуваат во решавањето на кризата. „Правдата е под сериозна закана. Протестирам! Уставниот суд е под партиска […]

Вести

КОЛУМБИЈА ВО ПРИМИРЈЕ ПОСЛЕ ПЕТ ДЕЦЕНИИ ВОЈНА

Владата на Колумбија и герилската војска на левичарското движење ФАРК постигнаа договор за примирје. Со тоа се отвора можност за потпишување на формален мировен договор, после 50 години граѓанска војна. Колумбијците денес го слават потпишувањето на примирјето, кое се случи во средата. Во главниот град Богота, луѓето излегоа на улиците, пеејќи ја националната химна, пренесува […]

Вести

Штајнмаер: ЕУ не смее да падне во депресија по Брексит

Европската Унија не смее да падне во „депресија и да биде парализирана“, по одлуката на Велика Британија за излегување од унијата, изјавил германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер, по пристигнувањето на итниот состанок на шесте земји-членки, основачи на ЕУ, во Берлин. Тие на состанокот треба да разговараат околу забрзувањето на претстојниот процес за […]

Македонија Став

Брегзит и Република Македонија – Јасна КОТЕСКА

Оваа сабота одиме без анегдоти, а ја посветуваме на најзначајниот глобален настан, вчерашното изјаснување на британските граѓани дека ја напуштаат Европската Унија, како и импликациите за Република Македонија. Најнапред, коментар за двата настани што ја обележаа македонската реалност оваа недела. Првиот беше неуспешната прослава на 26-годишнината на ДПМНЕ, кога во текот на прославата беше уапсен, […]