Вести Македонија

Заплашување на гласачи и нетранспарентност на ДИК констатираше ОБСЕ во извештајот

Заплашување на гласачи, нетранспарентно работење на ДИК, комплексен процес на ажурирање на избирачкиот список и неизбалансирано известување на дел од медимите е забележано во финалниотизвештај на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за одложените избори за 5 јуни. Во извештајот се вели дека „иако биле преземени мерки да се спречат заплашувања и притисоци врз гласачите, многу од […]

Вести

Италијанскиот гувернер најави државна помош за банките

Гувернерот на Централната банка на Италија, Игнацио Виско изјави дека не ја отфрла можноста за државна интервенција во случај на проблеми со одредени банки. Во Италија постои се поголема загриженост дека банкарскиот сектор кој е оптоварен со ненаплатени кредити во износ од 360 милијарди евра, може да предзвика банкарска криза. Италијанскиот министер за финансии Пјер […]

Вести

Организацијата „Црна моќ“ ја презеде одговорноста за нападот во Далас

Одговорноста за нападот врз полицијата во Далас ја презеде политичката организација „Црна моќ“ која на својот профил на „Твитер“, напиша дека ќе следуваат уште убиства на полицајци. – Нашите снајперисти убија петмина полицајци. Во наредните денови ќе има уште убиства. Набавете пушки и придружете им се на нашите снајперисти во борбата против полициската репресија – пишува […]

Македонија Став

СТАВ: ЃОРЃИ СПАСОВ

Владата штотуку и порача на ЕУ. Баш не брига за вашите санкции. Претставникот на ММФ од Македонија го набркавме да не не контролира како ги трошиме парите. И сега можеме да си позајмуваме пари до бесвест со најповолни камати за Дојче банк со седиште во Лондон. Со нови 650 милиони евра може да ги купиме […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Еврообврзницата e одговор на политичката криза предизвикана од СДСМ

„Еврообврзницата се издава како реакција на политичката криза која СДСМ во етапи ја прави за да се спаси од политички пораз на избори. Оваа еврообврзница е внесување на свеж капитал во земјата, кој ќе го гарантира нормалниот тек на економијата во услови на криза која СДСМ сака да ја продлабочи. Како што може да се заблежи […]

Вести Македонија

Граѓанските организации на Спасовски му го презентираа планот за итни реформи

Претставниците на граѓанските организации, Игор Мицевски од Институтот за комуникациски студии, Весна Гарванлиева од Центарот за економски анализи и Златко Димитриоски од „Мост“, на Оливер Спасовски, генералниот секретар на СДСМ, му го презентираа нивниот „Предлогот за итни демократски реформи“ во Македонија. – Постои заедничка согласност за потребата од решавање на крупните проблеми во државата, како што […]

Вести Македонија

Судскиот буџетски совет не смее колективно да ги намали платите

Судскиот буџетски совет (СБС) до вработените во судовите доставил известување во кое стои дека колективно ќе им се намалат платите за 40 отсто за оние месеци во кои судската администрација штрајкувала. Оваа одлука на СБС доаѓа неколку дена по првото решение во кое се бараше од претседателите на судовите да подготват решенија со намалени плати […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ДУЊА МИЈАТОВИЌ

“Одлуката на Управниот суд за отфрлање на обвиненијата против Јадранка Костова, е позитивен чекор кон обезбедување ефективна рамнотежа меѓу целта на лустрацијата и целта за создавање слобода на медиуми во земјата.”

Вести Македонија

СДСМ песимист, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ оптимисти за преговорите

Претставниците на политичките партии кои и денеска разговараа со амбасадорот на ЕУ во Македонија, Аиво Орав, и со американскиот амбасадор Џес Бејли за надминување на политичката криза во земјава, повторно излегоа со различни впечатоци околу напредокот на разговорите. За СДСМ не станува збор за некои посебни поместувања. – Не може да се преговара и да […]

Вести Македонија

Почина Диме ЈАНЕСКИ, еден од најистакнатите културни работници во Прилеп

Јанески со својата посветеност при работниот век во Центарот за Современа Ликовна Уметност (ликовна колонија) во Прилеп, активно ја развиваше ликовната уметност (сликарската, скулпторската и нови форми), преку преземање на одговорностите за 30-годишно раководење на ЦСЛУ (од вкупно 59 години колку што постои Колонијата, како најстара во Југоисточна Европа). Раководејќи ја Ликовната Колонија, првично со […]