Вести

Меркел жали за Брексит, но најави блискост на Брисел со Лондон

Европа не треба да извлекува брзи и едноставни заклучоци што ќе создадат нови поделби во ЕУ, изјави германската канцеларка Ангела Меркел откако Британците одлучија да ја напуштат Европската Унија. Таа изрази длабоко жалење и порача дека ЕУ во иднина ќе има блиски односи со Велика Британија. – Сè до излегувањето од ЕУ, Велика Британија ги има […]

Вести

Фараж призна дека ја излажале британската јавност за Брексит

Шефот на Партијата за независноста на Обединетото Кралство, Најџел Фараж, која силно се залагаше за излегување од Европската Унија, денеска при гостувањето во емисијата „Добро утро Британијо“, призна дека едно од ветувањата на кое се темелела нивната кампања за излез, најверојатно нема да се оствари. Поборниците за Брексит ветуваат дека 350 милиони фунти, кои секоја […]

Вести

Како Брегзит ќе влијае на Премиерлигата?

Британците вчера гласаа за напуштање на Европската Унија, па многумина се прашуваат како ова ќе влијае врз Премиерлигата и најдоброто првенство на Англија. Дваесет клубови од Премиерлигата беа за останување на Велика Британија во Европската Унија и советуваа луѓето на референдумот да кажат НЕ за излегување од ЕУ. Сепак, Британците вчера гласаа за напуштање на Европската […]

Вести Македонија

Бејли: Да се отстранат сите пречки за нормално работење на СЈО

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, денеска нагласи дека треба сите институции и политички партии да работат на отстранување на пречките за нормално функционирање на Специјалното јавно обвинителство. – Ги поттикнуваме сите политички партии и институции да работат на отстранување на сите пречки за СЈО. Тоа е многу важно за воспоставување одговорност за прислушувањето […]

Македонија Став

ПОПГМ: Наместо фактор на стабилност, Иванов станува поттикнувач на конфликтот

Партијата на обединетите пензионери и граѓани на Македонија (ПОПГМ) најостро ги осуди последните ставови на претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, и ги оценува како лицемерни, конфузни, пристрасни, штетни и недржавнички. „Вџашени сме од обидот за повторна измама на сопствените граѓани, како и од лицемерието, шарлатанството, конфузијата, пристрасноста и од недржавничкото однесување на претседателот“, се […]

Вести

По Брексит, Шпанија предлага поделба на суверенитетот над Гибралтар

Шпанскиот министер за надворешни работи, Хосе Мануел Гарсија-Маргаљо, денеска предложи поделба на суверенитетот над Гибралтар, откако граѓаните на Велика Британија се изјаснија на референдум за излегување од Европската Унија. Тој рече дека со тоа би ѝ се овозможило на оваа британска прекуморска територија да го задржи пристапот до единствениот пазар на ЕУ. – Нашата формула […]

7 дена Македонија

Во Охрид се одржува 43. Меѓународна научна конференција за македонски јазик

Во рамките на 49. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура, со учество на бројни странски и македонски слависти, македонисти и балканисти, денеска и утре во Охрид  се одржува 43. Меѓународна научна конференција. Двете носечки теми се „70 години од првите книги за деца на македонски јазик“ и „Непреводливото во преводот“. Меѓународниот семинар за […]

Македонија Став

СТАВ: ФРОДЕМ ЗА ЈАВНОТО ОБРАЌАЊЕ НА ЃОРЃЕ ИВАНОВ

ТЕЗИ ОД ПРЕСС 23.06.2016 – ФРОДЕМ – КЕКЕНОВСКИ јавно обраќање на Иванов е најголем срам кој во досегашнта понова македонска историја ѝ е нанесен на функцијата – Претседател на државата – Иванов покажа најниско можно ниво на политички капацитет и раскошна незрелост за функцијата која ја извршува, Иванов наместо да настапи како татко на нацијата […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЈОВЕ КЕКЕНОВСКИ

 ПОВОД: ОБРАЌАЊЕТО НА ЃОРЃЕ ИВАНОВ “ЗОШТО МОЛЧИ МИНИСТЕРОТ ЗА ОДБРАНА ЈОЛЕВСКИ ? Ѓорѓе Иванов како врховен командант на вооружените сили на Македонија во неговото јавно обраќање кажа дека размислувал да ја ангажира Армијата на РМ за смирување на состојбата доколку состојбата во Македонја би ескалирала. Редно е после два дена молк од страна министерот за […]

Вести

Камерон најави оставка, Шкотска и Северна Ирска размислуваат за отцепување

Дејвид Камерон утрово соопшти дека ќе поднесе оставка на функцијата премиер до октомври, откако граѓаните на Велика Британија изгласаа земјата да ја напушти Европската Унија. Во говорот по одлуката на Британците за Брексит, Камерон рече дека волјата на британскиот народ мора да се почитува и оти тоа е упатство што мора да се почитува. Тој рече […]