Алтернатива Музика и Филм Настани

Филмови во КИНОТЕКA

  Разновидност – тоа е карактеристиката на филмската понуда на Кинотека за месец октомври. Зошто? Затоа што има филмови од разни кинематографии, со различни датуми кога се создадени, со различен естетски дискурс, од различни жанрови. Сепак доминира играната форма, која е и најпопуларна. Нема да погрешиме ако го издвоиме творештвото на познатиот и ценет германски […]

Алтернатива Настани

9-то издание на меѓународниот фестивал на етнографски филм – ЕТНОФФ

  На 22-ри и 23-ти септември во Кинотека на Македонија со почеток од 19 часот ќе се оддржи 9-то издание на фестивалот за етнографски филм „ЕТНОФФ“.   Овој фестивал, кој започна со студентски ентузијазам, веќе девет години ни носи различни приказни од целиот свет.   На овогодинешното издание ќе можат да се видат 10 филмови […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Утре во Кинотека култниот филм “КОЈ ТОА ТАМУ ПЕЕ?”

    Српска комедија која има култен статус меѓу филмофилите од поранешна Југославија и е прогласен за најдобар филм на 20-тиот век во некогашната заедничка кинематографија. Филмот освои дузина награди на фестивалите низ поранешна Југославија и низ светот (награда на публиката во Кан, Гран при во Монтреал, Панама, Саламанка и Ротердам). КОЈ ТОА ТАМУ ПЕЕ? […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Вечерва во Кинотека “РАЈНСКО ЗЛАТО”

  РАЈНСКО ЗЛАТО (RHEINGOLD), Игран филм, Германија 2022, 139 мин., колор, ДЦП Режија: Фатих Акин (Fatih Akin) Сценарио: Фатих Акин, Гивар Хаџаби (Fatih Akin, Giwar Hajabi) Улоги: Емилио Сакраја, Мона Пиразд, Хусенин Елиракви (Emilio Sakraya, Mona Pirzad, Hussein Eliraqui) ***РАЈНСКО ЗЛАТО (2022) е последниот филм на Фатих Акин, еден од најплодните и најуспешни режисери од современата […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Недела на германски филм во Кинотека: Вечерва “СЛЕДНАТА ВРАТА”

  ОТВОРАЊЕ НА НЕДЕЛА НА ГЕРМАНСКИ ФИЛМ /15.09 – петок, 20:00 со филмот СЛЕДНАТА ВРАТА (Next Door / Nebenan)   15 СЕПТЕМВРИ (ПЕТОК), 20:00 ч.   СЛЕДНАТА ВРАТА (2021) е црна комедија-драма во режија на познатиот германски и шпански актер Даниел Брул и сценарио на Даниел Келман, еден од најеминентните современи германски писатели и драматурзи. […]

Алтернатива Настани

Ден на независноста во Кинотека со” МЕДЕНА ЗЕМЈА” и “ИСЦЕЛИТЕЛ”

  На 8 септември во Кинотека, на денот на независноста, ќе бидат прикажани токму овие значајни кино остварувања, режирани од Тамара Котевска и Љубо Стефанов, односно од Ѓорче Ставрески. На историски значаен ден за нашата држава, Кинотека се одлучи да ги проектира двата филма кои ја одбележаа рецентната македонска кино продукција. Првиот е документарен филм, […]

Алтернатива Настани

“Фестивал на нем и класичен филм” во Кинотека

  Од 29 август до 4 септември, во летното кино Мирно лето и киното во Кинотеката, ќе се одржи третото издание на „Фестивалот на нем и класичен филм“.   Фестивалот започнува на 29 август со претфестивалска проекцијата на документарниот филм АДИО ЈУГО ФИЛМ, АДИО ЈУГО ФЕСТИВАЛ, АДИО ЈУГОСЛАВИЈА…СЕ ГЛЕДАМЕ ВО СЛЕДНАТА ВОЈНА, на култниот актер […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Денови на шведски документарен филм во Кинотека

    Фестивалот за европски авторски анимирани филмови „Флипбук филм фестивал 2023“ ќе се одржи од 10 до 13 август 2023 година, во летното кино на Кинотеката.   Оваа година, фестивалот е во знакот на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов и е под покровителство на претседателот на Македонија. Фестивалот ќе […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Денови на Шведскиот филм во Кинотека

  Скандинавските филмови предизвикуваат драматични, изненадувачки естетски искуства. Во текстов, фокусот ќе биде на документарните филмови продуцирани во Шведска и нивниот успех, посебно последниве години. Во оваа земја постои силна традиција на успешни документарци, започнувајќи со Mods Trilogy, документарна трилогија креирана од Стефан Јарл и Јан Троел. Во серијата филмови, тие го прикажуваат животот на […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

“МЕМЕНТО” на Димитрие Османли во Кинотека на 26 јули

  Со проекција на филмот МЕМЕНТО на Димитрие Османли на 26 jули, Кинотека ќе ја одбележи 60-годишнината од разорниот земјотрес што го погоди Скопје во 1963 година.   Воедно МЕМЕНТО е овогодинешниот фимски класик кој ќе биде дел од 4-тото издание на проектот „Сезона на филмски класици“ #ASeasonOfClassicFilms , организирана од страна на ACE – […]