Вести Македонија Ударни вести

Крводарителска акција на САЕ Тигар во чест на 13 март – Денот на единицата

  По повод Денот на Специјалната антитерористичка единица ТИГАР – 13 март, припадниците на оваа единица денеска (14.03.2023), во соработка со Црвен крст и со Институтот за трансфузиона медицина, на дело го демонстрираа хуманиот аспект од чествувањето на нивниот ден.   Преку крводарителска акција организирана во базата на САЕ ТИГАР, тие на дело ја покажаа […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

“За Тоше со љубов” – Традиционална крводарителска акција

  По деветнаесети пат Црвен крст на град Скопје и Црвен крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Центар, во соработка со ИТМ ќе ја организираат традиционалната крводарителската акција во спомен на роденденот на големиот хуманист и крводарител, Тоше Проески, кој за жал прерано го загубивме.         Крводарителската акција ќе се […]

Вести Македонија

Традиционална крводарителска акција во Карпош

  Во организација на Црвениот Крст – Карпош, Институтот за трансфузиона медицина, со поддршка на Општина Карпош, денеска во рамки на спортската сала на ООУ „Лазо Трповски“, почитувајќи ги ковид протоколите  се одржа еднодневна крводарителска акција која се реализира по повод претстојниот роденден на локалната самоуправа (3. ноември).     Солидарните граѓани ќе имаат можност […]

Алтернатива Настани

Хумана традиција на скопјани: По 20-ти пат ќе се дарува крв за Голема Богородица

  Црвен крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Центар и Институтот за трансфузиона медицина на РСМ, на 28 август, традиционално, по јубилеен 20-ти пат, ја организираат крводарителска акција по повод празникот Успение на Пресвета Богородица. Крводарителската акција ќе се спроведе во Домот на АРМ, од 9 до 17 часот. Целта на акцијата е […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Масовна крводарителска акција во „АЛКАЛОИД“ по повод Светскиот ден на крводарителството

  Со масовен настан за крводарување по повод 14 јуни – Светскиот ден на крводарителството – „Алкалоид“ ја продолжува петдецениската традиција на организирање крводарителски акции со вработените во компанијата.     Под мотото „Дарувај крв, спаси живот“, 130 алкалоидовци изразија волја за крводарување во рамките на колективната акција, која се одржа во Центарот за едукација […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Крводарителска акција на припадниците на МВР по повод 7 Мај – Ден на полицијата

  Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со вработени во Министерството за внатрешни работи, а по повод 7 Мај – Денот на македонската полиција, даруваше крв во седиштето на МВР.     Врз основа на Меморандумот за соработка потпишан од страна на Министерството за внатрешни работи, Институтот за трансфузиона медицина и Црвениот Крст […]

Вести Македонија Ударни вести

Крводарителска акција во пресрет на Светскиот ден на здравјето, 7-ми април

  Денеска во просториите на галеријата Чифте Амам во Старата скопска чаршија, се одржа крводарителска акција на која учествуваше и крв даруваше министерот за здравство Беким Сали.     Крводарителската акција ја организираше Министерството за здравство, во соработка со Институтот за трансфузиона медицина, во пресрет на Светскиот ден на здравјето – 7 април. Во организирање […]

Вести Македонија Ударни вести

ЈСП Скопје домаќин на крводарителска акција – крв даруваа 47 вработени

  Денеска, ЈСП Скопје беше домаќин на крводарителска акција која се организираше во соработка со Институт за трансфузиона медицина и републички Црвен Крст. Традиционално, акцијата се реализираше во автобазите во Автокоманда и Ѓорче Петров, а крв даруваа 47 вработени од претпријатието.     Денешната крводарителска акција беше прва од четирите планирани да се одржат во […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Традиционална крводарителска акција во чест на Тоше Проески

  По осумнаесети пат, Црвен крст на град Скопје и Црвен крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Гази Баба во соработка со ИТМ ќе ја организираат традиционалната крводарителската акција во спомен на роденденот на големиот хуманист и крводарител, Тоше Проески, кој за жал прерано го загубивме.   Крводарителската акција ќе се реализира на […]