Вести Изјави Македонија Ударни вести

Груби: Битката за слобода и еднаквост ја издвоивме, ни претстои битката за иднината

  “Нашите предци се бореа за слобода и успеаја пред 119 години во Крушево, обединети околу идеалот за слобода и еднаквост”, порача првиот потпретседател на Владата на Република Северна Македонија, г-дин Артан Груби во честитката по повод празникот,  Илинден. Нашите предци се бореа за слобода и успеаја пред 119 години во Крушево, обединети околу идеалот […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Државен архив: Македонија во очите на странските научници

  Во издание на Државниот архив, спроти Илинден, излезе од печат книгата: “Нико Зупанич и Македонија во 1903 година”, чиј автор е амбасадорот, Виктор Габер.   Оваа студија е осврт на научниот развој на словенечкиот антрополог и етногеограф, д-р Нико Зупанич (1876-1961) и на неговите трудови објавувани во 1903 година во Виена посветени на поширокиот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Честитка од министерот Спасовски по повод Илинден

  „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија,   Дозволете ми ова празнично утро, од ридот на Гумење, од пред споменикот Македониум, кој претставува симбол на непокороноста, борбата, вечната стремеж на македонскиот народ за слобода и самостојна држава, а во чија купола се наоѓа и гробот на првиот претседател на Крушевската Република, Никола Карев, да ви […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Чествување на Илинден: Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред Споменикот на паднатите борци од НОБ

  По повод чествувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, претседателот Стево Пендаровски положи цвеќе пред Споменикот на паднатите борци од НОБ во Алејата на великаните на градските гробишта во Бутел.     Претходно претседателот Пендаровски оддаде почит и се поклони на гробот на првиот претседател Киро Глигоров, на гробот на генерал Михајло […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Илинден е нашата гордост, нашиот патоказ

  „Илинден е нашата гордост, нашиот патоказ. Илинден е нашата сила за иднината!“, порача претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во честитката по повод големиот празник Илинден.     „Нека ни е честит и долговечен Илинден – Денот на Републиката. Да го празнуваме во слога и обединетост. Денеска ги чествуваме двата Илиндена […]

Вести Македонија Ударни вести

ДОМ: ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН!

  Зелената партија ДОМ на сите граѓани им го честита големиот празник Илинден, денот кога започнува Илинденското востание во 1903 година и кога е одржано Првото заседание на АСНОМ во 1944 година.   Втори август е еден од најзначајните датуми во македонската историја, кога се поставени темелите на создавањето самостојна македонска држава.    Секоја година […]

Вести Македонија Ударни вести

Делегација на Град Скопје положи цвеќе по повод Илинден

  По повод големиот државен празник Денот на Републиката – 2 август, Илинден на кој се одбележуваат 77 години од одржувањето на Првото заседание на АСНОМ и 118 години од Илинденското востание, делегација на Град Скопје, денеска положи цвеќиња на повеќе споменици во градот.     Официјалната делегација на Град Скопје, составена од членовите во […]

Вести Македонија Скопје Чита Ударни вести

Илинденски мелодии – Блаже Конески

  Илинденски мелодии 1. Бел трендафил — ти за мене цутиш, и ти, моме, мое ќe ми бидиш! Ти си, младост, за да се радувам, малој моме за да те милувам! 2. Молчи, молчи, кутро срце! Дури среќно да ми бидиш, по апцани, по зандани многу маки ти ќe видиш. 3. Сношти жално низ темнина […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДОМ: Честит и вековит Илинден!

  Историјата нѐ обврзува ништо и никого да не заборавиме и да ги чуваме спомените и сеќавањата на светлите датуми и големите борци заради нас и идните поколенија, се вели во честитката на ДОМ. Го чествуваме Илинден за да се сетиме на судбините на нашите предци, да оживее сеќавањето на жртвите и на стремежот на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Линк за следење во живо на чествувањето на Илинден 2021 – Меморијален центар АСНОМ во Пелинце

  На следниот линк може да го проследите во живо чествувањето на Илинден 2021 – Меморијален центар АСНОМ во Пелинце, во чест на Првото заседание на Антифашистичкото Собрание на Народното ослободување на Македонија АСНОМ. Програмските содржини во Пелинце започнуваат во 09:50 часот со положување на свежо цвеќе на споменикот пред Меморијалниот центар, по што ќе започне првиот […]