Вести Македонија Ударни вести

Зачестени контроли на градилиштата во Центар

  Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски, придружуван од општински служби, изврши увид на 5 градилишта во населбата Пролет и Дебар маало. Општина Центар продолжува со спроведување на зaчестени инспекциски контроли, со цел директен увид во изведувањето на градежните работи и почитување на законските прописи. „Заедно со општинските служби продолжуваме да вршиме инспециски контроли со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДПИ ќе ги контролира цените на тестенините и млечните производи

  Одлуките на Владата за намалување на цените на тестенините и млечните производи се донесоа пред речиси една седмица, а од утре веќе и официјално стапуваат во сила, и трговците до сега требаше да ги усогласат цените според Одлуките на Владата.  Од утре инспекторите ќе бидат на терен и ќе вршат контроли за да се […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Сообраќајните контроли даваат резултат – намален бројот на сообраќајни незгоди

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска беше гостин во емисијата „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ, каде во фокусот на вниманието беа зајакнатите акциски контроли во областа на сообраќајот што се реализираат во сите градови, со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот и подигнување на свеста кај граѓаните од потребата за почитување на сообраќајните […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР акции во сообраќајот: Во Скопје санкционирани 331 возачи, во Велес 137

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 331 санкција, меѓу кои за возење без возачка дозвола 49 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 93 прекршоци, 42 технички неисправни и […]