Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Вчерашните инциденти се дело на хулигани

  Премиерот Димитар Ковачевски денеска во одговор на новинарско прашање дали е примена дипломатска нота од Бугарија по вчерашните случувања пред фудбалскиот натпревар Шкупи-Левски, рече дека Министерството за надворешни работи е тоа коешто ги прима нотите и дека соодветно ќе биде одговорено. – Тоа што вчера се случи беше резултат на хулигани и луѓе кои […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЦИВИЛ: Спортот, киднапиран за политички цели

  ЦИВИЛ – Центар за слобода изразува згрозување и крајна осуда за екстремниот говор на омразата и насилството на улиците на Скопје, пред и по натпреварот меѓу домашниот фудбалски клуб „Шкупи“ и бугарскиот „Левски“ во Скопје, на 27 јули. Ова треба да се запомни како неславен ден за спортот. Политиката, екстремниот национализам и насилството беа […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Македонските математички олимпијци освоија 4 медали во Осло

  На 63. Интернационална математичка олимпијада (ИМО 2022) во Осло, македонската репрезентација постигна одличен резултат. На овој најпрестижен математички натпревар во светски рамки нашата екипа годинава освои два сребрени медали, два бронзени медали и две пофалници.  НИКОЛА СПИРОВСКИ (сребрен медал; со освоени 29 поени)  ДАМЈАН ДАВКОВ (сребрен медал; со освоени 29 поени)  БЛАЖЕ СУКЛЕВСКИ (бронзен медал; со освоени […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Успех за средношколците на националниот натпревар за Microsoft Office Specialist и Adobe Certified Professional

  Ученици од средните училишта на Град Скопје постигнаа голем успех во финалето на шестиот по ред национален натпревар за Microsoft Office Specialist и Adobe Certified Professional, кое денеска се одржа во IBank концептуалната филијала на Стопанска Банка АД – Скопје. Тие освоија едно прво место, две втори места и едно трето место. Првото место […]

Вести Македонија Ударни вести

Средношколци од Скопје работат на минијатурен болид со погон на компримиран воздух за натпревар во Лондон

  Група ученици од СУГС „Орце Николов“ од Скопје креираат минијатурен болид по примерот на моделите во Формула 1 кој ќе работи со погон на компримиран воздух и истиот ќе го претстават на натпреварот Aramco Formula 1 schools World Finals 2022, што ќе се одржи во јули годинава во Лондон. Ова е прво учество на ученици […]

Алтернатива Настани

Најголемиот натпревар за фрлање авиончиња од хартија, Red Bull Paper Wings во Македонија

  Red Bull Paper Wings и оваа година повторно полетува со своите авиончиња од хартија. Идејата е многу едноставна: Нема керозин, нема мотор, нема комплицирани навигациски системи – cè што е потребно е најобичен А4 лист хартија, вешти раце за правење авионче од хартија и што е можно подалеку да одлета авиончето.      Доаѓајќи од […]

Алтернатива Настани

Еко Логик: Натпревар за енергетска ефикаснот и обновливи извори на енергија

  Со искористување на обновливите извори на енергија (сончева енергија, хидроенергија, ветерна енергија и биомаса) за производство на електрична енергија се добива еколошки чиста енергија, а со тоа и почиста животна средина. Неспорно е дека е потребно развивање на свеста за нивна примена од најрана возраст, како и разбирање на потребата дека на долгорочен рок, […]