Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Почнува кампањата за локалните избори 2021

  Изборната кампања за Локалните избори 2021 на 17 октомври, почнува денеска и ќе трае до 15 октомври на полноќ. Централниот настан на караванот „Најдоброто за твојата општина“ предводен од СДСМ е закажан во Битола, а претходно караванот ќе биде со граѓаните на Демир Хисар. Караванот своите активности ги завршува на 15 октомври со голем […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Oд понеделник, официјално почнува изборната кампања

  Од понеделник официјално почнува изборната кампања, која ќе трае до 15 октомври. Партиите својата изборната програма ќе ја претставуваат во периодот од 23 септември до 15 октомври. Распоредот на кандидатите на гласачкото ливче со жрепка беше утврден вчера на седница на ДИК, а поради актуелната ситуација со Ковид-19, не беа присутни претставниците од политичките […]

Вести Македонија Ударни вести

Кампања на Град Скопје „БЕЗБЕДНИ НА УЧИЛИШТЕ“ – за заштита од Ковид во средните училишта

  Во пресрет на новата учебна година, Град Скопје со помош од збратимениот град Нирнберг подготви кампања за безбедност во училиштата. Со цел да се подигне јавната свест кај учениците и да се почитува протоколот за заштита од Ковид 19, беа изработени неколку анимации и постери кои на едноставен начин советуваат како најлесно и практично […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата ја промовира кампањата „Сега сé е јавно – Корупцијата не се исплати“

  Премиерот Зоран Заев и заменик-претседател на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, денеска ја промовираа кампањата за подигање на свесноста и за поддршка во борбата против корупцијата, под слоганот „Сега сé е јавно – Корупцијата не се исплати“.     Кампањата е од посебен јавен […]

Вести Македонија Ударни вести

Јавни личности ја поддржаа националната кампања „Вакцинирај се! Безбедно е, сигурно е!“

  Десетици јавни личности од државава ја поддржаа големата национална кампања за вакцинација чија порака гласи „Вакцинирај се! Безбедно е, сигурно е!“ Во едноминутно видео, тие ги изразија своите лични ставови за вакцините, но и споделија емотивни сведоштва за нивните искуства со глобалната здравствена пандемија. https://www.youtube.com/watch?v=sdX8uORMDgQ Амбасадорот на Делегацијата на ЕУ, Дејвид Гир, професор д-р Никола […]

Вести Македонија Ударни вести

„СТАВИ ПОЈАС“ – Кампања на МВР и РСБСП

  Зголемениот број на контроли од страна на сообраќајната полиција и континуираните  превентивни активности кои ги реализираат МВР и РСБСП во изминатиот период даваат резултат. Во 2020 година, на патиштата во Република Северна Македонија 125 лица го загубиле животот во сообраќајни незгоди а 5494 лица се повредени. Согласно наведеното, во 2020 година,  најмал број на […]

Вести Македонија Ударни вести

ЛАЈКА: Стоп за петардите! Вдоми куче и прослави и разниците на оинаков начин

  Моментално сме на прагот на празничната сезона која годинава ќе ја прославиме на малку поинаков начин. Овој празничен период е најстресно време за животните, особено за оние кучиња кои не по своја вина се бездомни и напуштени. Употребата на петарди и останати пиротехнички средства предизвикува не само физички повреди туку и голем стрес, страв, […]

Интервју Македонија Став Текстови Ударни вести

БИЉАЛИ: Луѓето ја препознаваат манипулацијата и не потпаѓаат на евтини трикови

    Како ја оценувате иборната кампања? Дали се наговестува земјотрес на политичката сцена? Ќе има ли одзив, прегласувања или инциденти? Како Резултатите ќе не претстават во ЕУ?   Како ја оценувате иборната кампања?  БИЉАЛИ: Во рамките на постојните здравствени околности, кампањата може да се оценува како релативно добра, со исклучок на неколкуте детонирани бомби […]

Вести

ДОМ: Позитивна кампања за зелена иднина

Зелената партија ДОМ на овие парламентарни избори е дел од коалицијата „Можеме“ . Покрај учеството во заедничката коалициска кампања, ДОМ продолжува со својот пристап да води и самостојна позитивна кампања на социјалните медиуми со слоганот „Иднината е зелена!“. ДОМ ги промовира зелените вредности: заштита на животната средина, почитување на човековите права и еднакви можности за […]

Вести Македонија Ударни вести

КАМПАЊА: “ФРЛАЈ ПАМЕТНО ЗА ЧИСТ КАРПОШ”

  Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев и директорот на ЈП КХС, Абдусамед Шабани, денеска беа во обиколка на Центарот за селекција на отпад, кој се наоѓа во Карпош 3, долж бул. „Илинден“, (позади бензинската пумпа „Макпетрол“).     На оваа локација, граѓаните можат да го донесат и да се ослободат од кабастиот отпад (застарен […]