Вести Изјави Македонија Ударни вести

Бектеши: Не очекува многу тешка и непредвидлива зима

  „Не очекува многу тешка и непредвидлива зима на енергетски план која не зависи само од Северна Македонија или од земјите од регионот, туку зависи од тоа како ќе се одвива ситуацијата со војната во Украина. Рестрикции на електрична енергија не се очекуваат, дури и доколку имаме забрана за увоз на електрична енергија и гас […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата донесе пакет мерки: Основните прехранбени производи ќе се продаваат без ДДВ

  Премиерот Ковачевски на денешната прес-конференција изјави дека Владата денеска донесе пакет од 26 мерки и препораки за ублажување на последиците од економската криза и руско-украинскиот конфликт. Пакетот-мерките се наменети за граѓаните и за компаниите со цел да се сочува животниот стандард на граѓани и ликвидноста на компаниите и се поделени во две категории. Во […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Нема криза со горивата, трговците да не ограничуваат количини за продажба

  Во Република Северна Македонија нема никаква криза со горива, со бензин, дизел и со други горива затоа што ние имаме непречено снабдување со нафтени деривати кое доминантно се одвива преку Грција“, истакна претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во емисијата „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ. „Во однос на она што се случуваше вчера, сакам да […]

Вести Македонија Ударни вести

Продолжен е рокот за кризна состојба со топлинска енергија до 30 април

  Владата на својата 13-та седница донесе Одлука за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба на подрачјето на град Скопје заради недостиг на топлинска енергија, можноста за користење на алтернативно гориво и состојбите на пазарот на топлинска енергија. На предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Ковачевски: Нема да дозволиме енергетската криза да удри силно врз џебот на граѓаните

  „Електричната енергија и затоплувањето на Скопје ни беа двете теми на кои се фокусираме периодов. Сè ќе направам граѓаните да имаат топли радијатори и кажав дека како Влада ќе направиме и преземање на БЕГ се со цел државата да обезбеди топлинска енергија. Сега практично доаѓам од седница на Владата и тоа е веќе завршено“, […]

Вести Македонија Ударни вести

МТСП: Социјална заштита за домаќинствата кои останале без приходи

    Лицата кои останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита. Eдна од клучните мерки во вториот сет мерки за олеснување на последиците од кризата предизвикана од КОВИД-19 е олеснетиот пристап до парична помош на лицата и семејствата на кои таа им е најпотребна. Заменик […]

Вести Македонија

Груевски во Брисел на средби со лидери на народни партии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска, придружуван од претставници од партијата е во дводневната работна посета на Брисел. За време на посетата, како што соопштуваат од партијата, Груевски ќе се сретне високи претставници на матичната европска партија, Европската народна партија (ЕПП), како и со други европски политичари. Груевски, кој е придружуван од министрите за надворешни […]

Вести Македонија

Манчевски со Оер: Исполнувањето на условите за избори е решение за кризата

Исполнувањето на условите за фер и демократски избори е клучно за решавање на политичката криза, преку прочистување на избирачкиот список и реформа во медиумите, истакнал потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, на денешната средба со амбасадорката на Франција во земјава, Лоренс Оер, претставникот на дирекцијата за стратешки прашања при француското министерство за одбрана, Рено Дорлиак, и […]