Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДИК: Излезноста до 9 часот е 5,25%

  Државната изборна комисија на денешната прес-конференција посочи дека излезеноста до 9 часот изнесува 5,25%, односно гласале 56.700 гласачи. -Во Ранковце процентот на излезност е 15,23, во Конче е 14,28, во Пехчево 13,73, Лозово 11,89, Зелениково 11,74, Кратово 11,02, Пробиштип 10,94, Демир Хисар 10,88, Вевчани 10,51, Ресен 9,18, и другите се под 9 отсто. Тече […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Николоски: Ќе ги поддржиме кандидатите на Алијанса за Албанците и Алтернатива

  ИК на ВМРО-ДПМНЕ денес одржа седница на која се дискутираше актуелната ситуација во Македонија поврзана со изборите и одржување на вториот круг на локалните избори, како и за поддршката за места каде ВМРО-ДПМНЕ нема свои кандидати. “ВMРО-ДПМНЕ како партија на народот која ги темели своите вредности и принципи на идеите на македонската револуционерна организација […]

Вести Македонија Ударни вести

СДСМ до Данела: Загадувањето не е намалено заради ветрот, туку заради мерките на Градот

  Арсовска продолжува да ги манипулира Скопјани со шарени лаги и ветувања за невозможни проекти. Загадувањето на воздухот во Скопје според официјалните мерења е намалено од 71 mg/m3 на 48 mg/m3 ПМ10 честички за само четири години, што е пад на просечната вредност од 33% од последната година на Скопје со Коце Трајановски. Загадувањето не […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Заев: Победуваме со обединување околу политиките што гарантираат напредок и економски раст

  Претседателот на СДСМ Зоран Заев денес беше во Охрид каде даде изјава за медиуми, во изјавата тој рече:   Се наоѓаме на неколку денови пред вториот круг од Охрид од Балканскиот Ерусалим ја праќаме пораката дека развојот на овој убав македонски град мора да продолжи.   А тој ќе продолжи само ако сите се […]

Вести Македонија Ударни вести

Се обединуваме со граѓаните и сите демократски и прогресивни групи за да продолжи развојот и напредокот на општините

  Само со обединување со граѓаните, со сите демократски и прогресивни групи и поединци, може да продолжи развојот и напредокот на општините.   Овие избори се од исклучителна важност, бидејќи нивниот исход ја одредува иднината, ќе одреди дали општините и државата ќе продолжат напред кон развојот, или ќе се вратат назад во изолација и режим. […]

Вести Изјави Македонија

Николовски: Имаме предност во 25 општини каде што има втор круг

  Николовски денес на новинарското прашање  што ќе се случи со општините каде што СДСМ нема кандидати за градоначалници, одговори:    “СДСМ води во над 25 општини во коишто одиме во вторито изборен круг, односно ние имаме кандидати во шест општини повеќе д ВМРО ДПМНЕ и во 80%од сите сме во водство. Влегуваме во вториот […]

Вести Македонија

Илиевски: Call центар во општината за секое барање кое го имаат граѓаните

  Оливер Илиевски кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово, денеска на прес-конференција во центарот на Куманово изјави дека за Општина Куманово предвиден е и кол центар за било какво барање коешто го имаат граѓаните да се обратат на едно место во општината. “Значајно е да се потенцира и дека за Општина Куманово е предвиден […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

СДСМ: Данела секојдневно продолжува да ги манипулира скопјани за електричните автобуси

  Данела Арсовска секојдневно продолжува да ги манипулира скопјани за електричните автобуси. Скопјани знаат дека таа ветуваше електрични автобуси од 18 метри кои ги рекламираше на нејзината страница, а со такви реклами за прескапи електрични автобуси се излепени и автобуски станици низ Скопје. Целокупната јавност знае дека на нејзината промоција таа најави дека решението било […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ШИЛЕГОВ: Срамна е црната кампања против мене, со еден документ целосно ја демантирам

  Во изминатите четири години го водев Скопје одговорно, чесно и посветено. Мојата единствена мисла беше изградбата на Скопје како модерна европска престолнина. Заедно направивме многу, започнавме развојни и инфраструктурни проекти кои 27 години беа запоставувани на штета на скопјани. Зад мене и мојот професионален тим има видливи и мерливи резултати. Убеден сум дека скопјани ќе ги препознаат и нема да […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Шилегов: Ги обединуваме сите демократски сили за победа

  – Во првиот круг од изборите за градоначалник на Скопје учествуваа дури дванаесет кандидати, секој со своја визија за развојот на градот. Драго ми е што со повеќето од нив имавме слични проекти и размислувања како Скопје треба да продолжи да се развива. Верувам дека граѓаните кои ги поддржаа нив во првиот круг ја […]