Вести Македонија Ударни вести

Ќе пукаат ли „бомби“ во кампањата: СДСМ крие, во ВМРО-ДПМНЕ се индиферентни

ДСМ не кажува дали во изборната кампања ќе ги користи материјалите од незаконското прислушување, односно т.н. „бомби“, но од партијата категорично тврдат дека не постои никаква забрана за нивна употреба. Дилемата, пак, дали може и смее да се користат прислушуваните материјали постои кај речиси сите соговорници со кои разговараше „Мета“ на темата дали медиумите и политичките […]

Вести Ударни вести

Оланд: Постојат закани за напади за време на Европско првенство во фудбал

Францускиот претседател, Франсоа Оланд, призна дека постои ризик од напади за време на Европското првенство во фудбал, но додаде дека Франција не смее да биде заплашена. – Заканите ќе траат некое време. Но, ние мора да направиме сè за „Евро 2016“ да биде успешно – изјавил Оланд за радио „Франс прес“, а пренесува АФП. Европското […]

Вести Ударни вести

Курц: Бегалците да се држат на островите

Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, предложи Европската Унија да го спречува директниот пристап на бегалците до континентот, така што ќе ги држи на острови, по примерот на Австралија. – ЕУ треба да земе пример од некои аспекти на австралискиот модел на управување со миграциските текови – изјави тој. Австрија веќе го ограничи пристапот […]

Вести Ударни вести

НАТО ќе добие помошник генерален секретар за разузнавање

НАТО најверојатно наскоро ќе воведе функција помошник за разузнавање на генералниот секретар, чија задача ќе биде да обезбеди подобра размена на разузнавачки податоци меѓу земјите членки, соопшти неименуван претставник на Алијансата. Според истиот извор, ваквите планови биле разгледувани изминативе шест до осум месеци и веќе биле одобрени од земјите членки на НАТО. Идејата за воведување на […]

Вести Ударни вести

Картер: Кина ризикува да западне во самоизолација

Американскиот секретар за одбрана, Ештон Картер, денеска ја предупреди Кина дека ризикува да западне во самоизолација и го повика Пекинг да се приклучи кон „една принципелна безбедносна мрежа во Азија“. – Активностите на Кина во Јужното Кинеско Море може да доведат до нејзина самоизолација, во услови кога целиот регион тежнее кон зближување и кон соработка. […]

Вести Ударни вести

Камерон: Нема контрола за мигрантите ако излеземе од ЕУ

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека контролата на мигрантската криза е можна само доколку Велика Британија остане во Европската Унија. Како што рече тој, целосно лудо е да се помисли дека контролата е можна со гласањето за напуштање на Унијата. Камерон додаде дека неговата идеја за смалување на бројот на мигранти на помалку од 100.000 може […]

Вести Ударни вести

Нови судири меѓу бегалци во Грција

Само еден ден по насилството и пожарот во мигрантскиот центар на Лезбос, ноќеска избија два нови инциденти со десетици повредени во бегалските центри на островот Самос и во солунската населба Ореокастро. На Самос со часови имаше насилни инциденти и судири меѓу 150 луѓе, бегалци од Мароко, Алжир и од Пакистан. Покрај физичкото насилство и меѓусебната […]

Вести Ударни вести

Бундестагот го „призна“ геноцидот врз Ерменците, Турција го повлече амбасадорот

Германскиот парламент одобри резолуција во која се вели дека масовните убиства на Ерменците од отоманските Турци за време на Првата светска војна биле геноцид. Турција остро се спротивставува на резолуцијата на Бундестагот и предупреди дека тоа би можело да им наштети на односите меѓу двете земју. Ерменците велат дека околу еден и пол милион нивни сонародници […]

Вести Ударни вести

Во Дизелдорф спречен терористички напад

Германската полиција во Дизелдорф уапсила тројца сириски државјани под сомневање дека планирале да извршат терористички напад во Германија. Како што јавуваат германските медиуми, уапсените Сиријци се осомничени дека како припадници на Исламска држава имале задача да организираат бомбашки напад. Министерот за внатрешни работи на Германија, Томас де Мезијер, рече дека околу 4.500 до 5.000 радикализирани […]