Вести Македонија Ударни вести

МВР: Засилени контроли и санкции за сообраќајните прекршоци

Следејќи ја состојбата со сообраќајот, не само во главниот град, туку генерално на ниво на цела држава, констатирана е појави на недисциплина и непочитувањето на сообраќајните правила и прописи и затоа Министерството за внатрешни работи подготви низа мерки и активности што ќе се реализираат во наредниот период, како во поглед на засилена превенција така и […]

Вести Изјави Ударни вести

ИЗЈАВИ: ЗАЕВ – Јас сум Зоран Заев кој се бореше за слобода и демократија

“Јас сум Зоран Заев кој се бореше за слобода и демократија. Мене ме загрижува што ќе се случи со реформите кои се битен услов за добивање препорака за Македонија кога ќе се блокира работата на Собранието со поднесените амандмани. Демократријата е императив. Секако поднесувањето на амандмани е право на опозицијата кое треба да се почитува, […]

Вести Македонија Ударни вести

Неделава ќе се знае составот на Советот за реформи на судството

Советот за имплементација на реформтие во правосудството ќе го сочинуваат претседателите на трите судови – Врховен, Апелациски и Кривичен суд, како и јавниот обвинител и специјалниот јавен обвинител. Ова денеска го потврди премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашња. Тој рече дека е во финална фаза на консутлации со правните експерти околу Советот, кој според […]

Алтернатива Настани Ударни вести

Кинотека на Македонија: Месец на бугарски филмови

Со филмот „ЛУЗЕРИ (Каръци / Losers)“ на 1 февруари во 20 часот, започнува Месецот на бугарскиот филм кој ќе се одвива во Кинотеката на Македонија. Во текот на месец февруари во Кинотека ќе бидат прикажани осум бугарски филмови од современата бугарска продукција.

Вести Став Ударни вести

DW: Социјална пензија за социјален мир!

Концептот пензија за сите ќе донесе социјална праведност но дополнително ќе го оптовари буџетот. Синдикатот бара брза имплементација, експертите сугерираат ефикасни мерки за пополнување на дупката во пензискиот фонд. Лицата со навршени 65 години кои не ги исполнуваат условите за пензионирање ќе земаат социјална пензија. Владата крои стратегија со која пензија ќе можат да земаат […]

Вести Македонија Ударни вести

Законот за јазиците на дневен ред во Собранието

Законот за употреба на јазиците е на дневен ред на денешната собраниска седница. Ова е трето читање на Законот откако претседателот Иванов стави вето и достави укажувања до пратениците во кои ги образложува причините за ветото, но и дава конкретни укажувања за неусогласеноста на законскиот текст со Уставот. Опозициската ВМРО – ДПМНЕ поднесе рекордни 32.000 […]

Вести Македонија Ударни вести

Зголемен повик на брзата помош поради температурниот шок

Деновиве во Брзата помош совети и помош барале и граѓани кои не се со хронична болест, туку поради температурниот шок тие почувствувале здравствени проблеми. Температурната разлика од 20 степени во едно деноноќи,е лошо влијае врз здравјето не само на хронично болните туку и на здравите лица, предупредуваат лекарите. -“Многу пациенти се јавуваат, и не знаат […]

Вести Македонија Ударни вести

Скопје повтoрно со висoко ниво на загаденост

Жителите на Скопје неколку дена последователно дишат загаден воздух. Концентрациите на ПМ10 честичките според мерењата на Министерството за животна средина и просторно планирање, во саботата достигнале максимални 426 во Лисиче, вчера 596, исто така во Лисиче и во текот на ноќта до утрово највисоката концетрација е измерена од 527 во Лисиче. И на другите мерни […]

Вести Македонија Ударни вести

Ново рочиште за случајот „Поткуп“

Во кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судското рочиште за случајот „Поткуп“, во кој обвинет е премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев за примање поткуп од струмички бизнисмен. Предметот никако да почне, поради низа процесни приговори. Апелациониот суд Скопје во декември лани одлучи користењето на видео-материјалот со ПИ-мерките како доказ да го […]

Вести Македонија Ударни вести

ЛЕВИЦА: Замрзнување на членството на Бранимир Јовановиќ во партијата

Президиумот на политичката партија Левица, на својата седница одржана на 26 јануари 2018 година, донесе одлука за изрекување мерка замрзнување на членството на Бранимир Јовановиќ – во јавноста познат како актуелен советник на Министерот за финансии – Драган Тевдовски и апологет на штетните економски политики на Владата предводена од СДСМ. Како што јавноста е веќе запозната, Јовановиќ […]