Вести

Наследниците на СФРЈ го продаваат имотот на меѓународен тендер

Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Словенија и Црна Гора постигнаа договор за продажба на дипломатско-конзуларните имоти на поранешна СФРЈ кои се наоѓаат во Токио, Бон, Берн и Њујорк вклучувајќи го и шестособниот апартман на Менхетен. Недвижностите на поранешна Југославија, чија вредност пред 10 години била проценета на 42 милиони долари, ќе бидат продадени на […]

Вести Свет

ГРЦИЈА: Континуирано опаѓа поддршката за Ципрас

Во Грција се чини се повеќе опаѓа поддршката за владата на СИРИЗА, а расте разочараноста и песимизмот дека работите може да тргнат во нагорна линија. Новата анкета на јавното мислење спроведена од весникот „Весник на новинарите“, кој важи за пролевичарски ориентиран, покажува зголемување на јазот меѓу Нова демократија и СИРИЗА, со силна предност од 11 […]

Вести Свет

Кина: Тајфунот Хаима негативно се одрази на животот на над 1,5 милиони луѓе

Економската загуба се проценува на 517 милиони долари, а евакуирани се околу 700.000 лица ПЕКИНГ (АА) – Тајфунот Хаима во Кина негативно се одрази на живот на над 1,5 милиони лица, јавува Anadolu Agency (AA). Управата за цивилни работи на Гуангдонг соопшти дека бурата и врнежите предизвикани со тајфунот Хаима негативно влијаеле на 1.660.000 лица во […]

Вести Свет

Анонимуси ја срушија електронската пошта на еквадорската влада поради Асанж

Хакерската група Анонимуси соопшти дека ја угасила електронската пошта на еквадорската влада затоа што нивната амбасада му го исклучила интернетот на Џулијан Асанж. – Го исклучивте интернетот, ние ќе ја прекинеме вашата комуникација – напишаа Анонимуси на социјалната мрежа „Твитер“. Амбасадата на Еквадор во Лондон му го исклучи интернетот на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж […]

Вести Свет

ШТАЈНМАЕР: Постои реална закана од распаѓање на Европската унија

Постои реална закана од распаѓање на Европската унија, изјави германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер за весникот „Зидојче цајтунг”. – Финансиската криза, бегалскиот бран во Европа и шокот од британскиот референдум предизвикаа сериозен потрес во Европската унија, вели Штајнмаер, цитиран од ДПА.  – Настаните од последните години, во кои се повеќе земји во ЕУ ја […]

Вести Свет

Авион со претставници на ЕУ се урна во Малта

Авион со претставници на ЕУ се урна во Малта, најмалку пет лица загинале, соопшти агенцијата Ројтерс. Според извори на весникот „Тајмс оф Малта“, станува збор за авион на граничната агенција „Фронтекс“, кој се упатил за градот Мисрата во Либија. Сведок раскажува за медиумите дека авионот полетал, но потоа се навалил надесно и се урнал во […]

Вести Македонија

Павлопулос продолжува со радикалните пораки за Македонија

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, вторпат неделава, овојпат од Солун, испрати порака дека Македонија е една и грчка и дека тој ќе направи сè што е во негова надлежност да го заштити грчкиот карактер на Македонија и нејзиниот територијален интегритет. Павлопулос рече дека Грција сака да има добри и пријателски односи со Македонија, но никој нема […]

Вести Македонија

ДУИ ја почнува предизборната кампања, во фокусот ќе бидат гласачите од дијаспората

Демократската унија за интеграција (ДУИ) како дел од албанскиот политички блок ќе освои најголем број гласови и демократски е таа да биде дел од новата влада. Ова денеска го изјави шефот на изборниот штаб на ДУИ Беким Незири, откако лидерот на партијата Али Ахмети во партиското седиште во Мала Речица, одржа состанок со централниот изборен […]

Вести Македонија

„Ериксон“ контра Чавков: Не сме сопственици ниту оперираме со опремата за прислушување

„Ериксон“ не е сопственик, ниту оперира со опремата за законско пресретнување на комуникациите, се вели во соопштението што денеска го испратија од шведската компанија. Оттаму потврдуваат дека на 19 октомври добиле барање од Специјалното јавно обвинителство за техничка асистенција во истрагата што СЈО ја спроведува во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), но не соопштуваат повеќе детали […]

Став

ЧЕТИРИ ГОДИНИ ЛГБТИ ЦЕНТАР ЗА ПОДДРШКА – БОРБА ЗА ЕДНАКВОСТ ВО СИСТЕМ ЗАТРУЕН ОД ХОМОФОБИЈА И НЕТОЛЕРАНЦИЈА

ЛГБТИ Центарот за поддршка при Хелсиншкиот комитет за човекови права денес прави четири години од своето отворање. За тоа време, иако притисокот, нетолеранцијата и дискриминацијата врз заедницата се зголемиле како производ на отворено хомофобичната кампања на власта, од таму тврдат дека тоа само поттикнало поголема сплотеност, солидарност и борбата за правда. Кочо Андоновски, програмски директор […]