Алтернатива Настани

Приказна за обичните луѓе – БЕСКОМПРОМИСЕН СТЕНД АП со Семир Гициќ во Скопје

  Бескомпромисен стенд-ап е монокомедија во изведба на актерот и драматург Семир Гициќ. Темата на оваа стенд-ап комедија е „Малите работи коишто не врзуваат“, а посебен акцент е ставен на ситуациите во кои секојдневно живее обичниот човек.   Семир  Гициќ е автор на популарните комедии: „Чекајќи го министерот“ со Лидија Вукиќевиќ, „Внимавај со кого спиеш“ со […]

Алтернатива Настани

Хуманитарна претстава “ДУШИЧКИ” (БРАЧНА ИГРА)

  Хуманитарна претстава “Душички”, Продукција: Златен Заб   Понеделник 13-ти март 2023 година во 20:00 часот, МКЦ, Сала Фросина – Скопје, Билет: 150 денари Режисер: Ѓорѓи Ризески Улоги: Надица Петрова и Рахим Рамадани Композитор: Алмир Бајрамоски Кореограф: Сања Русеска Костимограф: Кети Пауновска Стевковска Аниматор, Дизајн-Фотографија и Видео: Емил Пачковски Термин: Понеделник 13-ти март 2023 година […]

Алтернатива Настани

СТЕНДАП турнеја и КОМЕДИ ФЕСТ во организација на Продукција “ЗЛАТЕН ЗАБ”

  Од 16 до 20 октомври, познати регионални и македонски стендап комичари ќе настапат во неколку градови низ Македонија, а повод за нивното доаѓање во нашата земја е учество на Златен Комеди Фест . Турнејата ќе започне во недела на 16-ти октомври во клубот Јард (The Yard Lounge Bar) во Куманово.     Следниот ден […]

Алтернатива Настани

БУККАСТ со Анде Д. Јанков: Книга “Мојата љубов Никола Тесла“ од АНА АТАНАСКОВИЌ

  На 2 мај, во БУККАСТ со Анде Д. Јанков ќе гостува Ана Атанасковиќ, авторка на книгата “Мојата љубов Никола Тесла”, роман за Кетрин Мекмехон Џонсон.     За книгата, авторката ќе рече: “Кетрин е искрена и огнена жена, која во некои моменти беше “поголема од животот“. Таа беше пријателка на Тесла, сопруга на неговиот […]

Алтернатива Интервју Настани Текстови

ИНТЕРВЈУ: ИВАН ТОМИЌ – филмски и театарски актер, кој ги избира хумористичните стенд-ап настапи

                       ИВАН ТОМИЌ СРПСКИ АКТЕР КОЈ ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ     Пишуваше лути стихови во тинејџерските години, тренираше стрелаштво и бокс. Тој е хуманитарец, по лик е близнак на Зоран Кесиќ, мајстор за нес кафе, атеист, кој празниците ги прославува дупло, славен Крагуевчанин […]

Алтернатива Настани

СТЕНДАП НАСТАП ВО ЖИВО СО БОЈАН ВЕЛЕВСКИ 26.12.20 ВО 21Ч.

  Дефинитивно најактивниот меѓу стенд-ап комичарите кај нас за време на корона е Бојан Велевски. Откако летоска го направи првиот стенд-ап LIVE STREAM на Балканот во организација на ЗЛАТЕН ЗАБ продукција, наскро со втор и тоа пред новогодишните празници. Насловот на шоуто е “Прирачник за изолација со жена”, a во него ќе бидат сите фори […]

Алтернатива Настани

Стендап комичарот Владислав Илиќ со свој настап на BBC TV во Лондон

    Владислав Илиќ е млад Кумановец кој пред извесно време се пресели во Лондон да работи во полето на стенд-ап комедија.     Македонската јавност преку продукцијата за стенд-ап комедија Златен Заб во мај месец годинава имаше можност да го проследи во живо неговото гостување на Тв екраните директно од Лондон, Англија на една […]

Алтернатива Настани

Продукција Златен Заб: БЕЗКОНЦЕПТУАЛЕН СТЕНД АП СО СЕМИР ГИЦИЌ

Продукција Златен Заб Ви претставува: БЕЗКОНЦЕПТУАЛЕН СТЕНД АП СО СЕМИР ГИЦИЌ и неговата гостинка: Ивана Наскова. Во Среда (19.02.) во Тетово, НУЦК “Иљо Антески-Смок”, во Четврток (20.02.) во Гостивар, НУЦК “АСНОМ”, во Петок (21.02.) во Кичево, НУЦК “Кочо Рацин” и во Сабота (22.02.) во Струга, НУЦК “Браќа Миладиновци”. Настапите почнуваат во 20:00ч. 150 ден. е […]

Алтернатива Настани

THE BEST OF STAND UP *Special Guest CHELSEA HART

Продукција ЗЛАТЕН ЗАБ Ви претставува: STAND UP Четврток 24.10.19 во 21:00ч. Скопје – Public Room Никола Тодороски заедно со Зоран Донев и Никола Сиљаноски *Специјален гостин: Chelsea Hart која ќе го збогати шоуто со сет на англиски 250 денари билети online: https://zlatenzab.mk/event/the-best-of-stand-up-special-guest-chelsea-hart/ Петок 25.10.19 во 21:00ч. Охрид-Jazz Inn Club Chelsea Hart (Потекнува од Аљаска, настапувала […]

Алтернатива Настани

The Best of Stand Up – Никола Тодороски

Почитувани Дами и Господа На Ваше големо задоволство најновото стендап шоу на македонскиот актер и стендап комичар Никола Тодороски Еден човек со микрофон во рака и 75 минути пеколна комедија која ја исмева човечката глупост!Зошто и се случува ова што и се случува на Македонија, дали љубовта е совршена и како ни влијае утринската програма […]