Вести Македонија Топ теми

Трета доза вакцина ќе примат сите постари од 60 години и здравствени работници

  Согласно препораките на Американска агенција за лекови и ЕМА, како и анализите на кои се работеше во изминатиот период за тоа кои лица треба да примат трета доза вакцина, Комитетот за имунизација донесе одлука околу трета бустер доза.   Сите граѓани постари од 60 години, здравствени работници независно од возраста и пациентите кои имаат […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска преку Ковакс механизмот ќе пристигнат 110.612 вакцини Фајзер

  Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку Ковакс механизмот.   До крајот на годината, преку Ковакс механизмот е најавена испорака на уште 100.000 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“.   Пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај населението, а кои се препорачуваат за имунизација и на деца над […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Лекарската комора апелира да се пријавува ширењето на невистини за ефектите од вакцинацијата

  Четвртиот бран на Ковид-19 зема сериозен замав, расте притисокот врз здравствениот систем за обезбедување на потребен третман на зголемениот број на новозаболени. Во такви услови Лекарската комора на РСМ се обраќа до пациентите, здравствените професионалци, стручните здруженија и надлежните институции да преземат итни чекори за да се намалат штетните последици по здравјето на луѓето. […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: 85% од новите случаи и 91% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

  Министерството за здравство ја објавува двонеделната анализа на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина.   Во период од 06.08 до 19.08.2021 на територија на државата 9881 граѓанин, се позитивни од тестирани […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Протест „Стоп за присилната вакцинација” и политички пораки

  Под мотото „Стоп за присилната вакцинација” во Скопје се одржа масовен протест на граѓани кои го изразија своето незадоволство од најавените рестриктивни мерки.     Присутните на протестот извикуваа “Убијци’! и дека со новите мерки им се ускратува слободата, се кршат човековите права и се дискриминираат оние граѓани кои не сакаат да се вакцинираат. […]

7 дена Вести Македонија Ударни вести

Пановски: Јас сум против сертификати!

  “Јас сум воопшто против сертификати”, напиша д-р Пановски на својот фб профил. “Дека прележаните не треба да се вакцинираат, односно ако веќе се вакцинираат треба да се вакцинираат со една доза, кажано е повеќе пати. Властите тоа го имаат чуено повеќе пати и преку медиумите и преку социјалните мрежи. Значи мислењата и препораките се […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Вчера се аплицирани 20.000 вакцини

  На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 481.268 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 6.385 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 19.274 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 800.168 дози вакцини, а ревакцинирани се 318.900 граѓани.   Со последните бројки 62% од населението над 70 години имаат […]

Вести Македонија Ударни вести

Јавни личности ја поддржаа националната кампања „Вакцинирај се! Безбедно е, сигурно е!“

  Десетици јавни личности од државава ја поддржаа големата национална кампања за вакцинација чија порака гласи „Вакцинирај се! Безбедно е, сигурно е!“ Во едноминутно видео, тие ги изразија своите лични ставови за вакцините, но и споделија емотивни сведоштва за нивните искуства со глобалната здравствена пандемија. https://www.youtube.com/watch?v=sdX8uORMDgQ Амбасадорот на Делегацијата на ЕУ, Дејвид Гир, професор д-р Никола […]

Вести Македонија Ударни вести

Донација од Хрватска 10.000 вакцини и 20.000 вакцини во периодот што следува

  “Пријателството со соседите не препознава граници”. На денешната средба министрите Венко Филипче и Гордан Грлиќ Радман, ја испратија оваа порака до граѓаните.       Покрај пречекот на хрватскиот министер за надворешни работи на вчерашниот форум во Охрид, денеска беше организирана средба во кабинетот на министерот за здравство на Република Северна Македонија, д-р Венко […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Петличковски: Сите вакцини гарантираат 100% заштита од смртен исход и тежок тек на болеста

  “Сигурен 100% ефикасен третман се уште немаме, но имаме некои јасни ставови за тоа дека вакцинацијата е најдобриот пристап во справување со епидемијата“ – рече проф. д-р Александар Петличковски од Институтот за имунобиологија и хумана генетика, на трибината „Вакцинација и предизвици со Ковид-19“ -Вакцини имаме на располагање, сите вакцини коишто се одобрени од СЗО […]