Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Кампања за имунизација на ризични групи против Ковид-19

    Во рамки на широката кампања за имунизација за заштита на ризичното население од тешка форма на Ковид-19, за два дена се вакцинирани над 1.500 лица (со прва и трета доза), информираат од Министерство за здравство..     “Преку СМС пораки ги повикуваме лицата од ризичната група над 65 години, како и помлади лица со […]

Вести Изјави Свет Спорт Топ теми Ударни вести

Ѓоковиќ: Ќе ги жртвувам трофеите ако ме тераат да се вакцинирам

  Новак Ѓоковиќ порадо би се откажал од шансите за победи на големи тениски турнири, отколку да се вакцинира против коронавирус. Тениската ѕвезда даде интервју за Би-Би-Си. На прашањето дали поради својот став околу вакцинирањето би го жртвувал учеството на грен слем турнири како Ролан Гарос или Вимблдон, 34-годишниот тенисер одговара: „Да, тоа е цената […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Рокот на употреба на вакцината „Фајзер“ секаде во светот е продолжен од 6 на 9 месеци, а не само кај нас

  Не е вистинито тврдењето во постот дека С.Македонија сама решила да го продолжи рокот на фајзеровата вакцина и дека тоа не е случај никаде во светот каде што вакцините се фрлаат, пишува vistinomer.mk.     Напротив, Македонија е само една од земјите кои глобално го прифатиле фактот што производителот по своите истражувања, утврдил дека […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Медиумско присуство на настани со 2 вакцини или потврда за прележаност на КОВИД-19

  Владата на вчерашната седница донесе одлука за усогласување на постоечкиот Протокол за организирање на настани со медиумско присуство. Со овие измени, за влез на настан во отворен или затворен простор, задолжително е поседувањето сертификат за примени две дози вакцина или потврда за прележаност на КОВИД-19 до 45 дена од денот на прележувањето. Ова усогласување […]

Вести Свет

Путин му се заблагодари на Мицотакис што Грција ја призна руската вакцина Спутник В

  Билатералната соработка, енергетиката, туризмот, инвестициите, климатските промени, пандемијата, односите на Русија со ЕУ и НАТО, Балканот, Источниот Медитеран, кипарското прашање, биле дел од темите за кои разговарале рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на нивната средба во Сочи, јави дописничката на МИА од Атина. -Нашите односи традиционално се градат во духот […]

Вести Свет

Студија во Велика Британија: Третата доза ковид вакцина значително го зајакнува имунитетот

  Третата доза на вакцина против ковид-19 може значително да ја зајакне имунолошката одбрана на телото, покажува најновата студија од Велика Британија што го испитувала имунолошкиот одговор на околу 3.000 лица кои примиле бустер-доза, пишува весникот Гардијан. Истражувањето е објавено во угледното списание Lancet, при што научниците ги проучувале имунолошките одговори на лица кои примиле бустер-доза […]

Вести Свет

По 100 евра казна за невакцинираните над 60 години во Грција

  Грција денеска соопшти дека со по 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години како и постарите, кои не ја примиле ниту првата доза од вакцината против Ковид-19, пренесуваат медиумите во регионот. Соопштението доаѓа во време кога Грција е погодена од новиот ковид бран и кога се зголемува бројката на новозаразени […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Граѓаните имаат избор да направат ПЦР тест што ќе го платат сами, или да се вакцинираат бесплатно

  Мерките кои ги предлага Комисијата за заразни болести, како советодавно тело на министерот за здравство, се целосно издржани. Целта е да се одржи релативно стабилната епидемиолошка состојба и да се зголеми интересот за вакцинацијата, истакна министерот д-р Венко Филипче во синоќешното гостување во емисијата 360 степени. -Во моментов на некој начин ние сме еден […]

Вести Македонија Ударни вести

Од утре за влез во објекти потребен е сертификат со 2 дози на вакцина

  Почнувајќи од утре, 15 ноември, за влез во објекти е потребно: -сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примени две дози на вакцина против заразната болест КОВИД-19 или – сертификат/потврда за прележан КОВИД-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето, информираат од МЗ. Министерството за здравство апелира граѓаните да ги […]

Вести Свет Ударни вести

СЗО ја одобри индиската вакцина KOVAXIN против коронавирус

  Светската здравствена организација ја одобри за итна употреба индиската вакцина Covaxin (Коваксин) против коронавирусот. Лекот го разви индиската компанија Bharat Biotech во соработка со Националниот институт за вирусологија во Пуна. СЗО утврди дека вакцината ги исполнува стандардите на СЗО за заштита од COVID-19 и дека ризикот е многу мал за разлика од ефикасноста на […]