Вести Македонија Став Ударни вести

Се заострува режимот за градби во старото градско јадро на Охрид

  “Продолжуваме посветено да ги исполнуваме препораките на УНЕСКО за заштита на Охридскиот Регион, и во таа насока е изготвениот Предлог на закон за измени и дополнувања на Законот за прогласување на Старото градско јадро на Охрид за  културно наследство од особено значање”, се наведува во денешнот соопштение на Министерството за култура. “Со Предлог-законот кој […]

Вести Македонија Ударни вести

Изработка на извештај за состојбата на Охридскиот регион за светско наследство на УНЕСКО

  Владата ја разгледа и ја усвои и Информацијата од Министерството за култура, за изработката на Извештајот за состојбата со заштитата на природното и културното наследство на Охридскиот регион и напредокот во спроведувањето на препораките од Одлуката на Комитетот за светско наследство и го усвои Извештајот, заедно со ревидиран Стратегиски план за рехабилитација на природното […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Конгресниот туризам го враќа Охрид на светската мапа

  Деновиве во Охрид, се собраа претседателите на националните асоцијации, како и членови на делегации од Албанија, Романија, Бугарија, Грција, Кипар, Хрватска, Словенија и Австрија, на Јубилејно Собрание, по повод 10 години полноправно членство на ИПА – Македонија во светското ИПА семејство (Интернационалната полициска асоцијација) и 13 години од формирањето на ИПА, оддел Македонија.   […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Илјада коледарчињата ќе го најават Христовото раѓање во Охрид

  Околу 1000 охриѓанчиња ќе бидат дел од годинашната Бадникова поворка што по традиција ќе се одржи  на Бадник оваа сабота,  ден пред големиот христијански празник Божиќ. Пеејќи ја возобновената христијанска песна Вечниот Бог, со ѕвезди во рака коледарчињата ќе го најават Христовото раѓање. Поворката тргнува утрото во 10:30ч. од црквата Св. Георги – Горна […]

Алтернатива Настани

“Охрид Охрид убав мил” – Филм на Илија Пиперкоски

  Во прославата на културното богатство и безвременските традиции, и како дел од активностите за достојно одбележување на празникот Св. Климент Охридски – Патрон на градот Охрид, на 8-ми декември се одржа премиерата на документарниот филм „Охрид, Охрид убав мил“ на познатиот македонски и охридски режисер Илија Пиперкоски. Ми преставува чест што оваа година, програмата […]

Вести Македонија Ударни вести

Промотивни видеа “Дигитализација и промоција на културното наследство во Охрид”

  Во рамки на проектот „Дигитализација и промоција на културното наследство во Охрид“, Здружението за заштита и одржлив развој на животната средина „Регионален Зелен Центар“ Охрид, изработи шест промотивно-едукативни видеа. Локалитет „Плоча Миќов град“ Локалитет „Антички театар“ Средновековни цркви Локалитет „Самоилова тврдина“ Отомански период Староградска архитектура     Во секое видео е претставено културно наследство […]

Вести Македонија Ударни вести

Судска медицина ќе ја утврдува причината за смртта на детето во Охрид

  Министерството за здравство во врска со смртниот случај во Охрид на дете од година и единаесет месеци, соопшти дека судска медицина ќе ја утврдува причината за смртта. – На одделот за Анестезија, реанимација и интензивно лекување при ЈЗУ Општа болница Охрид, во 07:12 часот од страна на службата за Итна медицинска помош, донесено е […]

Алтернатива Настани

Промоција на првата книга од едицијата “За македонистиката отворено”

  Во рамките на одбележувањето на 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, денеска во Охрид беше промовирана првата книга од едицијата: „За македонистиката отворено“, од авторите Свето Стаменов, политиколог, новинар на Македонското радио – Радио Скопје и познат македонски публицист, и на проф. д-р Димитар Пандев, редовен професор на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ од […]

Алтернатива Настани

За статусот на Охридскиот регион, фокусот да биде во реализација на обврските

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска за време на нејзината посета во Ријад, вчера оствари средба со Шефот на Одделот за Европа и Северна Америка во Центарот за Светско наследство на УНЕСКО, Берта де Санкристобал. Од македонската делегација на работниот состанок учествуваа и министерката за животна средина и просторно планирање, Каја Шукова и директорот на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Охридскиот Регион останува на листата на УНЕСКО

  Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, присуствува на 45-тата сесија на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО што се одржува во Ријад, Кралство Саудиска Арабија, на која вчера беше соопштена Одлуката на Комитетот дека Охридскиот Регион, со својата исклучителна универзална вредност, останува на листата на светско наследство. Во македонската делегација во Ријад се и министерката […]