Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Името на клубот го сметам за провокација и е на штета на македонските Бугари

  Министерот Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите изјави дека отворањето на клуб во Охрид кој го носи името на цар Борис Трети е на штета на бугарската заедница во земјава бидејќи претставува провокација. “Името е избрано такво, цар Борис, но мислам дека не е во духот на втората точка од конвенцијата, зашто не […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Македонија е родена на придобивките на НОБ, преку нив ја чуваме државата

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски запрашан за случувањата околу протестите во врска со отворањето на бугарскиот клуб Цар Борис Трети во Охрид, во интервју за МАКФАКС студио, информираше дека протестот заврши без посебни нарушувања на јавниот ред и мир, а наспроти шпекулациите, немало никакви обиди за судир со полицијата. „Јас го разбирам протестот […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Пендаровски на 35. Охридски пливачки маратон

  Претседателот Стево Пендаровски денеска во Охрид присуствува на 35. Охридски пливачки маратон што се одржува под негово покровителство.     На стартот, претседателот Пендаровски им посака мирно езеро и успешна трка на учесниците, нагласувајќи го нивниот придонес во афирмацијата на Охридскиот пливачки маратон.     Претседателот Пендаровски, проследи дел од маратонот во придружба на […]

Алтернатива Настани

“Монистра” ќе го отвори првиот Етно фестивал во Охрид

  Со настап на етно составот „Монистра“ вечерва во Центарот за култура „Григор Прличев“ ќе почне првото издание на Етно фестивал во Охрид. Концертот на „Монистра“ е најава за нивната турнеја низ државата со што одбележуваат 20 години постоење на македонската музичка сцена. На настапот, како што информира основачот и лидер на групата, Александар Јовевски […]

Вести Македонија Ударни вести

Лекарска комора со осуда за нападот на лекар во Охрид

  Лекарската комора најостро реагира и го осудува инцидентот во кој пациент физички нападна лекар на работното место во Општата болница во Охрид. Искажуваме поддршка за нападнатната колешка и благодараност до оние кои реагирале здраворазумно и спречиле поголем инцидент, се наведува во денешното соопштение на Лекарската комора. Во услови на пандемија која трае веќе речиси […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Богојављенски собир на светската хуманистичко – интелектуална елита во Охрид

  На 18 јануари, во Охрид, воочи на денот – верски христијански православен празник Водици – Богојављение, со почеток од 13 часот, ќе се одржи Интернационална онлајн конференција: “Цивилизација на љубовта и Носталгија за соединување”, како дел од Охридската школа за хуманизам – од средниот век до денес во Европа и светот, организирана од Светската […]

Вести Македонија Став Ударни вести

“Фронт 21/42”: На Охрид му е потребен развој на свеста

  “Длабоко сме загрижени за иднината на единственото Светско природно и културно наследство во нашата земја, по усвојувањето на одлуката на Комитетот за светско наследство да не го впише Охридскиот Регион во Листата на светски наследства во опасност”, информираат од Фронт 21/42. “Втор пат по ред Комитетот одлучи да ја отфрли експертската проценка на научниците, […]

Вести Македонија Ударни вести

УНЕСКО не го прогласи Охридскиот Регион за загрозено подрачје

  Комисијата за светско наследство на УНЕСКО, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и културното наследство на Охридскиот Регион да не биде впишано на Листата на светско наследство во опасност. Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ е незадоволна од ваквата одлука. Со оваа одлука, Северна Македонија и Албанија се обврзаа да донесат заеднички стратешки […]

Вести Македонија Ударни вести

После 50 години се обновува патната врска Преспа и Охрид преку „Галичица“

  Освен што ќе се подобри квалитетно патното поврзување меѓу овие два града, ќе добиеме современа патна инфраструктура која ги поврзува двата најзначајни туристички центри во земјата – Охридскиот и Преспанскиот. Со тоа на туристите ќе им се овозможат соодветни современи услови за патување и за посета на туристичките капацитети на двете страни од националниот […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Почнува третото алтернативно лето во Охрид

  Во организација на Културолошката иницијатива „5 до 12“ во Охрид денеска почнува третото Алтернативно и културно-забавно лето.   Манифестацијата ќе понуди десетина интересни настани, со учество на млади креативни лица, спој на традиционалното и урбаното, витраж од сите видови уметност, спортот, забавата и уживањето. На атрактивни локации во периодот до 26 август низ градот […]