Вести Македонија Ударни вести

Тешка сообраќајна несреќа во Италија, тројца погинати македонци

  МНР информира дека синоќа, во градот Ница Монферато, во италијанската провинција Асти, дел од регионот Пиемонт, се случила тешка сообраќајна несреќа со смртни последици за четворица учесници, од кои за тројца е утврдено дека се работи за државјани на РС Македонија. “Амбасадата во Рим, како и Генералниот конзулат во Венеција се во директен контакт […]

Вести Свет Ударни вести

На изборите во Италија победи крајнодесничарската коалиција

  Лидерката на крајната десница Џорџа Мелони е победник на изборите во Италија, покажуваат изборните анкети, така што е на пат да стане првата жена премиер во земјата. Доколку бидат потврдени изборните резултати, Мелони ќе ја формира најдесничарската влада во Италија од Втората светска војна. Коалицијата составена од партијата на Џорџа Мелони – Браќа на […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Џафери на работна посета на Италијанската Република

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на 22 и 23 јуни ќе престојува во работна посета на Италијанската Република, на покана на неговиот хомолог, претседателот на Домот на пратеници на Италијанската Република, Роберто Фико. Посетата се остварува по повод потпишувањето на Протоколот за парламентарна соработка меѓу Собранието на Република Северна Македонија и Домот на пратеници […]

Вести Изјави Свет Топ теми Ударни вести

Зеленски пред пратениците во Италијанскиот парламент

  Претседателот на Украина, Володимир Зеленски моментално се обраќа пред пратениците во паралментот на Италија.       Зеленски им кажа на италијанските пратеници дека неговата земја е на работ да ја преживее војната со Русија и предупреди дека Москва сака да се пробие до остатокот од Европа. „За руските војници Украина е портата на […]

Вести Македонија Ударни вести

Крстески: Потпишан е Договор за соработка со архивите на Италија

  Директорот на Државниот архив, д-р Емил Крстески и генералната директорка на Генералниот директорат на архивите на Италија, д-р Ана Мариа Буѕи, во Рим потпишаа четиригодишен Договор за соработка меѓу овие две институции.         Со Договорот, кој се темели врз Меѓународниот етички кодекс на архивистите, усвоен во Пекинг во 1996 година од […]

Вести Свет Ударни вести

Тројца уапсени по несреќата на жичницата во Италија

  Три лица се уапсени утрово поради поради падот на кабината од жичницата кај езерото Маџоре во северна Италија во неделата, при што загинаа 14 лица, пренесува мета.мк. Според обвинителката Олимпија Баси, уапсени се 56-годишниот сопственик на компанијата чија била жичницата, 63-годишниот директор на жичницата и 51-годишниот инжинер Енрико Перокио, поради намерно онеспособување на сопирачката […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски и Радев заедно патуваат од Скопје за Рим и Ватикан

  Претседателот Стево Пендаровски, денеска на Меѓународниот аеродром Скопје ќе се сретне со својот бугарски колега Румен Радев, по што двајцата претседатели со државниот авион на Република Бугарија ќе заминат во посета на Италијанската Република и Светата Столица, соопшти Кабинетот на Пендаровски. Двајцата претседатели во Рим патуваат по повод чествувањето на сесловенските просветители, светите браќа […]