Алтернатива Настани

Изложба на карикатури и перформанс на Лука Лагатор во галерија ОСТЕН

  Вечерва, 30 јуни со почеток во 20 часот, во галерија ОСТЕН ќе биде отворена изложба на карикатури на познатиот карикатурист од Црна Гора – Лука Лагатор. Насловот на изложбата е „Сизифов пат“ и ќе биде отворена со перформанс од карикатуристот.         На изложбата ќе бидат изложени 30 карикатури од Лагатор од […]

Алтернатива Настани

Чифте амам: Изложба на “Дама со девет камења” од Иванчо Талевски

  Чифте амам, Дама со девет камења – Иванчо Талевски, Изложба, 8 јули, почеток 20 часот Дама со девет камења е мултимедијален изложбен проект на ликовниот уметник Иванчо Талевски, кој преку цртеж, графички техники, проекции и звук, го елаборира и комплицира поимањето на минатото како материјал со цел да евоцира прашања од индивидуалната и колективната […]

Алтернатива Настани

Изложба на култни костими од легендарни филмови во МКЦ

  ЛОШИТЕ ДЕВОЈКИ ОД ФИЛМОВИТЕ ФИЛМСКА КОСТИМОГРАФИЈА НА СУБВЕРЗИВНИТЕ ЖЕНСКИ ЛИКОВИ ОД 60-ТИТЕ ДО 2000-ТИТЕ   Изложба на култни костими од легендарни филмови! 8.7.2022 МКЦ во 20 часот со влез слободен   Малку филмови во историјата се запаметени по култните субверзивни главни женски ликови, а уште помалку по тоа колку нивните костими биле важни во […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Заедничка македонско-бугарска Изложба на Архивите: “СТАРИ БАЛКАНСКИ ФОТОГРАФИИ”

  Државниот архив на РС Македонија и Државната агенција “Архиви” на Република Бугарија заеднички подготвија изложба: “Стари балкански фотографии” на која се прикажани архитектурата, народните носии, обичаите и занаетите од крајот на 19-от и почетокот на 20-от век на балканските простори.             Изложбата, што ќе трае десет дена и која […]

Алтернатива Настани

Изложба на фотографии од Ник Кејв „They Long for the Light of Your Touch”на Немања Ѓорѓевиќ

  Овогодинешното 8 издание на филмскиот фестивал Скопје Синема Сити ќе започне со изложба на фотографии од Ник Кејв од реномираниот српски фотограф Немања Ѓорѓевиќ. Изложбата ќе се отвори на 29 јуни, во 19 часот во Културно Информативниот Центар- КИЦ.   * Немања Ѓорѓевиќ е рок фотограф, видео режисер и уредник на порталот Балканрок, и […]

Алтернатива Настани

Изложба во Мала станица – “Еволуција: маски од теснецот Торес”

  Н 8 јуни, во објектот Мала станица, со почеток од 18 часот ќе се одржи Меѓународна патувачка изложба, создадена од страна на Културниот центар Габ Титуи од Австралија, во соработка со Министерството за надворешни работи и трговија на Австралија, Националниот музеј на Австралија и Амбасадата на Австралија во Белград насловена „Еволуција: маските од теснецот Торес“. […]

Алтернатива Настани

МСУ: “Скокни!” – Изложба на Ахмет Огут

  МСУ – Скопје, на 26 мај ќе ја претстави самостојната изложба „Скокни!“ на еден од најзначајните уметници на интернационалната сцена, Ахмет Огут. Изложбата  ќе се отвори на 26 мај 2022 година, во Музејот на современата уметност – Скопје со почеток од 20 часот. Кураторки на изложбата се Мира Гаќина и Јованка Попова. Пред отворањето […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

“ЗЕМЈА” – Изложба на Бојана Артиновска Трпческа

  Истражувјќи какво влијание има бојата во просторот, според кинеската практика Фенг шуи, секој од основните елементи има особено влијание и моќ да го лекува протокот на енергија во просторот, во зависност од страната на светот на која е поставен.     Уметницата Бојана Артиновска Трпческа верува дека уметноста може да лекува. Не само авторот кој […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

“Жени во занаетчиство” – Изложба по повод Деновите на занаетчиството

  По повод Деновите на занаетчиство денеска во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе биде отворена изложбата „Жени во занаетчиство“, чијшто покровител е сопругата на шефот на државата Елизабета Ѓоргиевска. Изложбата ќе се отвори во 16:30 часот. На отворањето свои обраќања ќе имаат сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, амбасадорката […]

Алтернатива Настани

Изложба на Мице Јанкуловски во Музејот на областа Бузау, Романија

  На 14 мај во 21 часот, во Музејот на областа Бузау, Романија се отвори самостојната изложба на слики „Пофалба на црното“ од МИЦКО (Мице Јанкуловски). Отворањето на изложбата беше во рамките на Европската ноќ на музеите 2022, а изложбата ќе трае до 14 јуни 2022.         Музејот на областа Бузау на […]