Вести

Оланд: Франција се соочува со тeрористичка закана од широки размери

ПАРИЗ (АА) – Францускиот претседател Франсоа Оланд рече дека нападот во којшто е убиен француски полицаец и неговата сопруга, полициска службеничка, „несомнено е терористички чин“ и дека Франција се соочува со терористичка закана од широки размери, пренесува Anadolu Agency (AA). Повикувајќи се на извори блиски на истрагата, медиумите во Франција јавуваат дека осомничениот за синоќешното […]

Вести

Две лица уапсени за убиството на полицаецот и на неговата сопруга во Париз

Две лица се уапсени денеска во рамки на истрагата за убиството на еден полицаец и на неговата сопруга во предградието на Париз, кое француските власти го окарактеризираа како терористички напад. Извори од полицијата изјавија дека двете лица се поврзани со Лароси Абала, кој го уби полицаецот, а потоа се забаракадира во неговата куќа, убивајќи ја […]

Вести

Шефот на делегацијата на ЕУ во Турција поднесе оставка

Шефот на делегацијата на ЕУ во Турција, Хансјерг Хабер, поднесе оставка, пренесе „Ројтерс“, повикувајќи се на изјава на претставник на делегацијата кој не посочил други детали. Хабер ја критикуваше Турција поради начинот на кој го спроведува договорот со Европската Унија за мигрантите, а поради тие коментари минатиот месец бил повикан во турското министерство за надворешни […]

Вести Македонија

„Шарена револуција“: Утре протест, в четворток блокади на три скопски мостови

Граѓанското движење „Шарена револуција“ повика на протест утре, во 18 часот, пред Специјалното јавно обвинителство. На настанот организиран на „Фејсбук“, пишува дека СЈО сè уште е под закана, а не е престанат ни прогонот на демонстрантите. „Уставен суд сè уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата. Прашуваме, планира ли овој суд, оформен во […]

Вести Македонија

Шилегов: Уставен суд да се стави во одбрана на правото и на правдата

Уставниот суд утре има шанса да покаже дека правото и правдата може да им бидат поважни од исполнувањето на желбите на Никола Груевски, рече денеска на прес-конференција Петре Шилегов, портпарол на СДСМ. – На седницата закажана за утре, Уставниот суд има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на законот за Специјално […]

Вести

ЕЦРИ за Македонија: Политичарите јавно да го осудат говорот на омраза

Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕЦРИ) при Советот на Европа во својот најнов извештај за Македонија, објавен на 7 јуни, оценува дека во земјава постојат прашања што предизвикуваат загриженост и ги повикува политичките лидери јавно да го осудат говорот на омраза. Во извештајот се истакнува дека и покрај напредокот на одредени полиња изминатите неколку години, сепак […]

Вести Македонија

Зоран Ставрески поднесе оставка

Министерот за финансии и вицепремиер во Владата, Зоран Ставрески поднесе оставка, официјално поради здравствени причини. – Здравствените проблеми со кои се соочувам и советите на лекарите упатуваат на тоа дека постои неопходност од подолго лекување и опоравување, заради што јас нема да сум во можност да ја обавувам функцијата министер за финансии и потпретседател на […]

Вести Македонија

Рот: Цинично е да се играат игри на моќ врз грбот на населението

„Цинично е да се играат игри на моќ врз грбот на населението. Со тоа се одолговлекува развојот на земјата и се прокоцкуваат шансите“, вели државниот министер за Европа во германското МНР, Михаел Рот, во интервју за „Дојче веле“. – На луѓето им е конечно неопходна перспектива, да се тргне напред, тие се надеваат на европска […]

Вести Македонија

Одбројувањето не го премислува Уставниот суд за СЈО

Уставните судии речиси со сигурност на утрешната седница нема да ја разгледуваат иницијативата за уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство, што е едно од клучните барања на граѓаните, организирани околу граѓанската иницијатива „Протестирам“ и „Шарената револуција“. Од Уставниот суд за „Мета“ велат дека нема да има промена на дневниот ред на седницата закажана за утре, […]

Вести Македонија

Обвинет во „Диво Насеље“: Специјалци ме удираа и ме газеа

На денешното рочиште за случајот „Диво Насеље“ се читаа исказите на сведоците дадени пред спојувањето на предметот „Молња“ со овој случај. Пред почетокот на рочиштето, еден од обвинетите се пожали дека бил малтретиран од припадници на специјалните единици. – Ме газеа и ме удираа од специјалната единица и шест пати ми ги креваа рацете одзади […]