Вести Македонија

Потребни се одржливи мерки за сузбивање на пандемијата и спас на економијата

  Сузбивање на пандемијата и намалување на несаканите ефекти врз економијата е единствено возможно доколку се носат одржливи мерки кои ќе даваат вистински резултати, а не да се избираат преодни решенија од кои нема ефект. Со префрлање на одговорноста на друго место и со поставување на ултиматуми за кои нема правен механизам за спроведување сите […]

Здравје Магазин

Како да си го одржиме менталното здравје по пандемијата – Иво Куновски

Кога се соочуваме со промени и предизвици, една од нашите најсилни карактеристики е способноста за приспособување. Помина подолг период откога пандемијата започна да го менува начинот на којшто функционира светот. Се затворија голем број бизниси, различно се однесуваме во угостителските објекти и културните центри, училишната настава се трансформираше, се ограничија можностите за слободно движење, а […]

Џо Бајден / Фото: The White House -Wikimedia Commons
Вести Свет Ударни вести

Во САД вакцинираните повеќе не мора да носат маски

  Граѓаните вакцинирани против корона вирус повеќе не мора да носат маски на отворено, според одлуката на главниот здравствен авторитет, Центарот за контрола и спречување на болестите (ЦДЦ), пандан на македонскиот Институт за јавно здравје, пренесува мета.мк. „Целосно вакцинираните лица (со сите примени дози), може да продолжат со активностите што ги правеле и пред пандемијата, […]

Вести Македонија Ударни вести

Прекината свадба во струмичко со 300 гости – следуваат кривични пријави

  Во текот на вчерашниот ден, по претходна пријава, полициски службеници од СВР Струмица извршиле контрола во с.Банско, струмичко, при што било констатирано дека Д.И.(57) и А.И.(54) од с.Банско организирале свадбена веселба на нивниот син, на која присуствувале околу 300 гости, со што постапиле спротивно на член 206 од Кривичниот законик. Свадбата била прекината, а […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ЛК и д-р Даниловски: Комплетен ресет на системот и поставување на вистински цели и вредности

  Пандемијата ја истакна важноста на глобалната соработка, ни покажа дека целото човештво се наоѓа на ист брод, дека сите сме делови од еден затворени систем на врзани садови, а вирусот може да се победи некаде, само ако е поразен насекаде. Но пандемијата покажа и дека е потребен комплетен ресет на општествениот систем, истакна епидемиологот проф. […]

Вести Македонија Ударни вести

Продолжен рокот за аплцирање за грантови за туристичките агенции, ресторани за свадба, игротеки и ноќни клубови

  Министерството за економија донесе одлука за една недела да го продолжи рокот за аплицирање за јавните повици за грантови за туристичките агенции, игротеките, рестораните за свадби, ноќните клубови, туристичките водичи како и за поврат на туристичка такса, кои се дел од Четвртиот сет мерки на Владата за поддршка на туристичко-угостителскиот сектор. Министерот за економија […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Филипче: Најголемиот товар го носат здравствените работници – да ги поддржиме!

  Министерот за здравство, Венко Филипче на својот официјален фб профил упати апел за поддршка на здравствените работници. “Живееме еден од најтешките периоди во поновата историја. Целиот свет е под огромен притисок. Но, најголемиот товар и натаму го носат здравствените работници и повеќе од сé им е потребна наша поддршка за да се справат со […]

Вести Македонија Ударни вести

Живко Мукаетов: Пандемијата ни даде време за семејството (ВИДЕО)

  Првиот човек на „Алкалоид“, Живко Мукаетов за Рес публика вели дека пандемијата го промени односот кон семејството и тоа на подобро. На луѓето им даде време повеќе за разговор и да се грижат едни за други. За бизнисите пак, вели дека ги натера да се прилагодуваат, особено кон неизбежната дигитализација.     respublica.edu.mk