Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Отворање на сензорна соба во ООУ „Кочо Рацин“ во Куманово

  Во рамки на  проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ денес се отвора сензорна соба во ООУ„Кочо Рацин“-Куманово. Оваа сензорна соба е специјално опремена просторија каде стручните соработници и наставници од ова училиште ќе можат да обезбедат дополнителна образовна поддршка за учениците со и без попреченост. Ова е 18 сензорна соба која се отвора […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

“Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран”: Сензорна соба во ООУ “Бајрам Шабани” во Куманово

  Богатство од стимулативни содржини во сензорната соба на ООУ „Бајрам Шабани“ во Куманово, со која од денес, секојдневно ќе се обезбедува педагошка поддршка за учениците со образовни тешкотии. Оваа активност е спроведена како дел од проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ кој е финансиран од Европската Унија, и е пример за целосно вклучување […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Во голема акција на полицијата во Скопје и Куманово приведени се 10 лица

  Денеска, по преземени повеќемесечни мерки и активности по насока на Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога во содејство со Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Одделот за специјални […]

Вести Македонија Ударни вести

Обвинение за поттикнување убиство на три лица во Куманово

  Основното јавно обвинителство Куманово поднесе Обвинителен акт против 57 – годишен кумановец за сторено кривично дело Убиство од член 123 став 3 во врска со став 2 точка 4 во врска со член 23 став 2 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари дека  со умисла поттикнувал двајца оштетени да лишат од живот три лица. […]

Вести Македонија Ударни вести

Максим Димитриевски прогласи победа во Куманово

  Независниот кандидат од граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ и досегашниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, прогласи победа на локалните избори. “Сакам да се заблагодарам на сите кумановчани коишто излегоа денеска на избори. Денеска Куманово победи, не победи Максим Димитриевски и Македонија победи. И разликата е повеќе од шест илјади гласа”, изјави вечерва кандидатот за […]

Вести Македонија Ударни вести

Илиевски: Благодарност до сите кои водеа позитивна кампања, освен градоночалникот во заминување кој правеше театри

  Вечерва, на ТВ дебатата на Алсат М, кандидатот за градоначалник од редовите на СДСМ и Коалицијата, Оливер Илиевски истакна „Водевме позитивна кампања за да ја презентираме најдобрата и најбогатата програма. Благодарност до сите кои водеа позитивна кампања, освен градоначалникот во заминување кој правеше театари, манипулации, во недостаток на аргументи за фијаското од 4 годишниот […]

Вести Изјави Македонија

Спасовски на средба со младите од Куманово

  “Се грижиме за подобри животни услови за младите,ја намаливме невработеноста и обезбедивме 15 милиони евра за субвенционирани оброци за 40.000 студенти”, изјави Оливер Спасовски во Куманово „Вие сте нашата иднина, а ние имаме обврска да ви ги обезбедиме сите европски стандарди и да застанете рамо до рамо со вашите врсници ширум Европа и светот. […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Пендаровски се вакцинираше во Куманово

  Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими вакцината против Ковид-19 во вакциналниот пункт во спортската сала на СОУ „Перо Наков“, во Куманово.   Во согласност со националната кампања за вакцинација, претседателот Пендаровски одлучи заедно со членови од  Кабинетот да се вакцинира во оваа општина со цел да  ја подигне јавната свест за потребата од масовна […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Министерот Спасовски се вакцинираше во Вакционалниот пункт во Куманово

  “Денеска ја завршив мојата граѓанска, но и лична должност и одговорност – се вакцинирав овде, во Вакционалниот пункт во Куманово. Тоа е граѓанска одговорност на секој граѓанин, имајќи  предвид со што се соочивме со пандемијата со ковид-19. Навистина, само вакцинцијата и имунизацијата на населението може да помогне да ја победиме оваа болест“, рече министерот […]

Вести Македонија Ударни вести

Кризниот штаб на Куманово одлучи да се редуцира физичкото присуство на наставниот кадар во училиштата

  Во просториите на Општина Куманово се одржа педесет и третти состанок на Општински штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности за превенција од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус). На состанокот пристуствуваа претставници на Општински штаб, претставници од институции, организации, јавни претпријатија. На состанокот беа донесени следните препораки:     […]