Sample Page

Алтернатива Музика и Филм Настани

ИНТЕРВЈУ СО “SMUT” по повод промоцијата на новиот албум “Тие Се Насекаде”!

Кои се Смат и како почнува нивната приказна?        Приказната на Смат започнува 1996 година, многу слично како и секоја приказна поврзана со љубов. Започнува многу искрено, емотивно и се надеваме дека така и ќе заврши. Мене искрено сеуште ме води истата искра, истата страст. Истиот драјв да се направи се подобро и  […]

Вести Свет Ударни вести

Шест милиони Украинци без струја на првиот зимски ден

  Речиси шест милиони луѓе во повеќе региони во Украина немаат струја на првиот официјален ден од зимата која во оваа земја започнува денеска, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски. Украинската државна служба за вонредни состојби извести дека девет лица загинале во пожари, поради прекршување на безбедносните правила во обид да ги загреат своите домови, по […]

Вести Македонија Ударни вести

Уставен суд: Недела останува неработен ден

  Уставниот суд на денешната седница одлучи да не се поведе постапка за иницијативата која беше поднесена од Стопанската комора на Македонија и недела да остане неработен ден. Портпаролката Христина Беловска по седницата соопшти дека оваа одлука на Уставниот суд е конечна и дека во правниот поредок на земјава останува да важи дека недела е […]

Вести Македонија Ударни вести

МО и АРМ: За третина намалена потрошувачката на струја

  Министерството за одбрана и Армијата на РС Македонија изминатите два месеци целосно се придржуваат кон мерките за штедење на електрична енергија, а резултатот може да се види преку заштедата од 27 проценти за октомври и 28 проценти за септември споредено со истите месеци минатата година. Вработените во одбраната и Армијата покажаа високо ниво на свесност […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Град Скопје го раскина договорот со “Слобода Превоз”

  Договорот со здружението на приватни превозници „Слобода Превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските кои произлегуваат од договорот, соопшти Град Скопје.  Во случајов, се работи за обврската за континуирано и непрекинато давање на јавната услуга за превоз на патници. За жал „Слобода Превоз“ повеќе од два дена во континуитет не ја извршуваше оваа […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: МВР на секоја закана приоѓа со максимална професионалност

  Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски учествуваше на Петтата пленарна сесија на Национална конвенција за Европската Унија во Република Северна Македонија, што се одржува во Собранието на Република Северна Македонија,  во присуство на амбасадорите на партнерските земји и претставници на релевантни институции. За тоа како се справуваме како држава со хибридните закани со […]

Вести Македонија

ООУ „Ј. Х. Песталоци“ добива сензорна соба за учениците со образовни потешкотии

  Учениците со образовни потешкотии во основното училиште „Ј. Х. Песталоци“ добиваат нова и комплетно опремена сензорна соба. Собата расплага со дидактички материјали, сензорни елементи и рехабилитациско-рекреациска опрема со што наставниот и стручниот кадар имаат на располагање низа алатки за работа со учениците од ова училиште, особено со учениците со интелектуална попреченост, со комбинирани пречки, […]

Вести Свет Ударни вести

Шпанија: Запленети рекордни 5,6 тони кокаин во Валенсија

  Рекордна пратка од 5,6 тони кокаин, вреден повеќе од 340 милиони евра, запленила шпанската полиција во пристаништето во градот Валенсија, јавуваат агенциите. Дрогата, како што соопштила полицијата, била пронајдена во контејнер што пристигнал од Јужна Америка во едно од главните европски пристаништа на Медитеранот. Како што информирале од шпанското министерство за внатрешни работи, запленувањето […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Во ЛАЈКА рекордни 111 стерилизации/кастрации во ноември

  И покрај тешката финансиска состојба во која се наоѓа претпријатието, и предизвиците со кои се соочуваат вработените во ЈП ЛАЈКА секојдневно, во недостаток на ресурси за работа и неисплатени плати, тимот на ЈП ЛАЈКА максимално и професионално се вложува во остварување на успеси.   Во изминатиот месец ноември се спроведени 111 стерилизации/кастрации на бездомни […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Приватните превозници со блокада до исплата на долгот кон нив

  Координативното тело на приватните превозници донесе одлука со која утре, со почеток во 6 часот ќе бидат блокирани Илинденска, од семафорите после Влада до МИ-ДА. Блокирањето ќе биде со паркирање на 200 автобуси и тоа само на десните ленти. Според Ленин Јовановски, бидејќи не е постигнат договор со градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Довербата на граѓаните во судството и функционалноста на нашата правна држава е на рекордно ниско ниво

  Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на петтата пленарна сесија на Националната конвенција за Европска унија во РС Македонија (НКЕУ-МК), што во организација на Европското движење се одржува во Собранието на РС Македонија. Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал е дека дел од преземените реформи или не се одржливи на долг рок, или […]