Sample Page

Алтернатива Музика и Филм Настани

ИНТЕРВЈУ СО “SMUT” по повод промоцијата на новиот албум “Тие Се Насекаде”!

Кои се Смат и како почнува нивната приказна?        Приказната на Смат започнува 1996 година, многу слично како и секоја приказна поврзана со љубов. Започнува многу искрено, емотивно и се надеваме дека така и ќе заврши. Мене искрено сеуште ме води истата искра, истата страст. Истиот драјв да се направи се подобро и  […]

Спорт

Влезе во историјата на НБА лигата – Потпиша нов договор со Денвер, а од сумата боли глава!

Двократниот последователен МВП на НБА лигата Никола Јокиќ одново ги помести границите во лигата. Овој пат го потпиша најголемиот договор на сите времиња во најсилната кошаркарска лига на светот. Денвер Нагетс решија да го скршат сефот и тоа како. Тие богато го наградија двократниот МВП, кој долго време беше заштитно лице на франшизата. Новиот петгодишен […]

Вести Македонија

Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ при дарување крв

  Град Скопје воведува бесплатен паркинг на затворените паркиралишта (затворен паркинг простор со влезно-излезна наплатна рампа) на ЈП „Градски паркинг“ при дарување на крв за дарителите. Оваа поволност е предвидена со Одлуката за давање согласност на Одлуката за дополнување на Ценовникот на услугите кои што ги извршува ЈП Градски паркинг – Скопје, која денеска беше […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

“Woodwind Quintet Phil-harmonic Five” од Скопје на Street music во Тирана

    Македонскиот културно информативен центар во Тирана, сношти ги претстави “Woodwind quintet Phil-harmonic Five” од Скопје.           Во несекојдневна и пријатна атмосфера во “Гранд Паркот” во Тирана, овој наш дувачки квинтет имаше едночасовен концерт на отворено, каде се претстави со дела од Хајдн и домашни автори (Љубомир Браноѓолица).     […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Цела Европа во Скопје! Започнува Европското првенство во танци 2022!

  Европското првенство во танци 2022, во наредните неколку дена од 2-ри до 5-ти јули со добра причина, ќе ги обедини најдобрите танчери од Европа во пријателска, семејна атмосфера каде што секој може да дојде и да открие хип хоп танц, да се восхитува на спектакуларните изведби на танчерите.     На првенството кое ќе […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Објавените документи во некои медиуми не се од финалниот француски предлог

    “Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог кој Француското претседателство го сподели денес со Владата, преку Министерството за надворешни работи, изјави министерот Бујар Османи.         Имаме целосно разбирање од јавноста за потребата да бидат запознаени со содржината […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Во овој предлог земени се предвид нашите позиции и барања

  Денес до Владата од француското претседателство пристигна предлог со идеи кои се однесуваат на нашите јавно изнесени позиции и ставови во однос на спорот со Република Бугарија.   “Овој предлог, при чие изготвување се земени предвид нашите позиции и барања, ќе биде ставен на широк консултативен процес. Консулатции во следните денови ќе се прават […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Модификуваниот француски предлог е далеку подобар за нас од претходниот

  “Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ми соопшти, а јас тоа му го пренесов и на нашиот премиер Димитар Ковачевски, дека Франција како претседавач со ЕУ ќе направи модификации во предложениот текст на преговарачката рамка”, информира шефот на државата Стево Пендаровски од Мадрид, додавајќи дека овој предлог е далеку подобар за нас од претходниот.   […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пристигна предлог од француското претседателство до Владата на РС Македонија

  До Владата на Република Северна Македонија, преку Министерството за надворешни работи, од француското претседателство пристигна предлог со идеи кои се однесуваат на нашите jавно изнесени позиции и ставови. Ова претставува основа за отворање на широк консултативен процес најпрво во Владата и коалициските партнери, а потоа и со Претседателот на државата, со Парламентот и со […]

Вести Свет Ударни вести

Руските сили изгонети од Змискиот Остров, направен еден чекор кон нормализирање на извозот на храна од Украина

  Змискиот Остров, кој е на 40 километри од украинскиот брег, на линија на границата меѓу Украина и Романија е ослободен од страна на украинските вооружени сили ноќеска, соопшти украинската Оперативна команда Jуг. Последниот обид на украинските вооружени сили да го ослободат островот се одвиваше ноќеска, при што се користени ракети и артилерија, по што преостанатите […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје започнува со целосна реконструкција на левата страна на кејот на Вардар

  На денешната прес конференција градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, со директорот на ЈП Улици и патишта Борис Настов и директорот на ЈП Паркови и зеленило Ангеле Сотировски, го најавија проектот за целосна реконструкција на левата страна на кејот на река Вардар, која ќе се одвива во повеќе фази со цел воспоставување на мултифункционален […]