Вести Македонија

Герасимовски: Заедно со граѓаните ќе најдеме решение за бучавата во Капиштец

  На вчерашната трибина „Заедно одлучуваме“ која се одржа во ООУ „Киро Глигоров“ во Капиштец, градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски ги слушна предлозите, барањата но и поплаките од граѓаните во оваа населба.     Речиси сите се однесуваа на проблемот со бучавата од околните кафе барови кој се провлекува години наназад. Градоначалникот Герасимовски по […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Центар издаде решение за отстранување на доградба на локал на улица „Македонија“

  Овластен градежен инспектор на Општина Центар издаде Решение со кое му наредува на инвеститорот на доградба на локал на улица „Македонија“ да ја отстрани истата и да го врати локалот во првобитна состојба. Станува збор за доградба на локал на улица „Македонија на парцела која е земјиште во сопственост на РСМ. Постапувајќи по службена […]

Вести Македонија Ударни вести

Влада: Решение за затоплување и на граѓаните од Скопје Север

  Владата jа разгледа и усвои Информацијата за реализација на Договорот за деловно-техничка соработка со Друштвото за снабдување со пареа и топла вода Скопје Север АД Скопје, доставена од АД за производство на електрична енергија „Електрани на Северна Македонија“, во државна сопственост, Скопје. Со донесените заклучоците од Владата, се овозможува решение за снабдување со топлинска […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Владата нема да дозволи скопјани да останат без греење, имаме решение

  Во одговор на новинарско прашање во однос на глобалната енегретска криза како и за проблемот со греењето во град Скопје, претседателот на СДСМ и мандатар, Димитар Ковачевски рече дека веќе се преземени мерки за зголемување на домашното производството на струја со сите расположливи капацитети, намален е ДДВ од 18% на 5% и дека се […]

Вести Македонија Ударни вести

Груби: Конечното решение за името мора да биде достоинствено и взаемно прифатливо

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, денеска во Њујорк имаше работен ручек со посредникот на Обединетите Нации за спорот со името, америкамскиот дипломат, г.Метјуц Нимиц. Груби му ги пренесе на Нимиц сите негови впечатоци од интензивните средби во Вашингтон, вклучувајќи ги и обсервациите и од другите соговорници во периодот помеѓу двете меѓусебни средби. Ставовите на двајцата премиери вродуваат оптимизам дека […]