Вести Македонија Ударни вести

Караван за информирање и вакцинација: “Заедно заштитени – вакцините делуваат”

  Министерството за здравство, утре, 19 октомври, со поддршка од Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД), Фондот за деца при Обединетите нации (УНИЦЕФ) и Светската здравствена организација (СЗО) ќе го отпочне караванот за информирање и вакцинација, кој ќе посети 24 заедници низ земјата.     Под слоганот „Заедно заштитени – вакцините делуваат“, караванот ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа вакцините против сезонски грип

  Четириесет илјади вакцини против сезонски грип за ранливи групи население се пристигнати во земјава. Во во тек се законските процедури во МАЛМЕД, со цел спроведување на вакцинацијата, што е предвидено да почне во текот на следната недела. Станува збор за четиритипна вакцина против сезонски грип, од компанијата Абот од Холандија.          Ги повикуваме […]

Вести Македонија Ударни вести

Пријавување за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи

  Министерството за здравство информира дека од денеска, преку страницата vakcinacija.mk, почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи население. Станува збор за четиритипна вакцина против сезонски грип, од производителот компанијата Абот од Холандија.   Вакцинацијата против сезонски грип е најефикасна мерка за превенција на грип, која спречува појава на потешки форми, компликации и […]

Вести Македонија Ударни вести

КЗБ: Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ги разгледа заклучоците од Националната комисија за имунизација, во врска со почеток на вакцинација со четврта доза на вакцина против КОВИД-19.  Четврта доза може да примат лицата над 18 годишна возраст, кои примиле три дози вакцина против Ковид-19. Граѓаните од денес можат да се обратат во вакциналните […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ, УНИЦЕФ и СЗО со заеднички апел – да се делува за да се спречи зараза со морбили

  Министерот за здравство, Беким Сали, на денешната заедичка прес-конференција со со претставничката на УНИЦЕФ, Патриција ДиЏовани и стручното техничко лице на СЗО за имунизација, Горан Кочински ги презентираше најновите податоци за опфатот со редовните вакцини за деца, нагласувајќи дека навремената заштита е клучна, особено за новороденчињата и децата од предучилишна возраст. Информираше дека иако […]

Вести Македонија Ударни вести

Караванот за вакцинација почна од Шуто Оризари, опфатени се 14 локални заедници

  Министерот за здравство Беким Сали, амбасадорката на САД Кејт Брнз, претставници од СЗО и претставничката на УНИЦЕФ Патриција ДиЏовани ја посетија првата од 14-те локални заедници каде што ќе помине караванот за вакцинација против КОВИД-19 во следните две недели. Караванот ќе патува низ целата држава за да им ги приближи информациите за вакцините и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Започнува караван за вакцинација против Ковид-19 во повеќе општини низ државата

  Министерството за здравство со поддршка од Светска здравствена организација, УСАИД и УНИЦЕФ од понеделник (21 март), почнува со караван за вакцинација против Ковид-19, кој ќе опфати 14 локални заедници низ државата. На секое од овие места, согласно распоредот, граѓаните ќе имаат можност да се вакцинираат и да се информираат за придобивките од имунизацијата против […]

Вести Македонија Ударни вести

Вкупно се аплицирани 1.611.685 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата

  Во петокот и во саботата аплицирани се вкупно 5.556 дози вакцини, од кои 950 се аплицирани како прва доза, 1.124 се ревакцинирани, а 3.482 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 31 октомври вкупно се вакцинирани 805.008 граѓани, ревакцинирани се 775.825, а трета доза примиле 30.852 граѓани. 54% од граѓаните над 40 годишна возраст […]

Вести Македонија Ударни вести

Вкупно се аплицирани 1.590.219 дози вакцини, ревакцинирани 46 отсто од полнолетните граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 како прва доза, 1.472 се ревакцини, а 4.720 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 22 октомври вкупно се вакцинирани 801.326 граѓани, ревакцинирани се 769.356, а трета доза примиле 10.386 граѓани. Како што информираат од Министерството за здравство, 57 отсто од […]

Вести Македонија Ударни вести

Аплицирани се 1.563.990 дози вакцини, а ревакцинирани 45% од полнолетните граѓани во државата

  Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509 се ревакцинирани, а 49 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 18 октомври вкупно се вакцинирани 799.762 граѓани, ревакцинирани се 763.031, а трета доза примиле 1.197 граѓани. 54% од граѓаните над 40 годишна возраст […]