Вести Македонија Ударни вести

Избрани се органите и телата на партијата Движењето ЗНАМ

  Движењето ЗНАМ – За наша Македонија на 22 февруари 2024 година го одржа Првиот Конгрес, на кој беа избрани органите и телата на партијата. На Првиот Конгрес се избраа членовите на Централниот одбор и членовите на Надзорниот одбор. Потоа, на првата седница на Централниот одбор, од нивниот состав се избраа потпретседателите, Генерален секретар, членови на извршниот одбор, Претседавач на Централниот одбор […]

Вести Македонија Ударни вести

Се одржа првиот Конгрес на Движење ЗНАМ – ЗА НАША МАКЕДОНИЈА

  Делегатите на Првиот Конгрес на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, оджан на 22 февруари 2024 година, за претсседател на Движењето го избраа Максим Димитриевски, кој беше избран и за кандидат на Движењето за Претседател на Македонија на претстојните Претседателски избори. На Конгресот беа избрани Централен и Надзорен одбор.   Претседателот на Движењето и […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Максим Димитриевски за Сопот: ДУИ манифестира самовластие повеќе од 20 години

  Изјава на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, за настанот во Сопот.   “Во текот на вчерашниот ден добивме информација од медиумите дека имало таков настан во с. Сопот и веднаш беше издаден од моја страна налог за вонреден инспекциски надзор. На лице место излезе градежен инспектор, во присуство на други лица е утврдено дека […]

Вести Македонија Ударни вести

Максим Димитриевски со нова партија “ЗНАМ” – За наша Македонија

  Вечерва во Скопје започнува Потпишувањето на Иницијативата за формирање нов субјект на политичката сцена во земјава – „Движење ЗНАМ – За Наша Македонија“, од градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски кој е идеен творец на движењето. “На 9 октомври во 20:00 часот, во Хотел Холидеј Ин во Скопје, придружете ни се на Иницијативата за […]

Вести Македонија Ударни вести

Куманово ќе користи бесплатен јавен превоз следните 6 месеци

    На Советот на Општина Куманово прифатен е предлогот и едногласно донесе одлука, за субвенционирање на јавен линиски превоз во наредните шест месеци со тенденција да продолжи и во иднина, објави градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.   Со оваа одлука граѓаните во наредниот период ќе можат БЕСПЛАТНО ДА ГО КОРИСТАТ ЈАВНИОТ ЛИНИСКИ ПРЕВОЗ за […]

Вести Македонија Ударни вести

Максим Димитриевски прогласи победа во Куманово

  Независниот кандидат од граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ и досегашниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, прогласи победа на локалните избори. “Сакам да се заблагодарам на сите кумановчани коишто излегоа денеска на избори. Денеска Куманово победи, не победи Максим Димитриевски и Македонија победи. И разликата е повеќе од шест илјади гласа”, изјави вечерва кандидатот за […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Димитриевски: Љубчо Георгиевски да го врати македонското државјанство и да се извини на македонскиот народ

  Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, на својот фб профил, реагираше на предлогот кој го даде поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за тоа како да се реши спорот со Бугарија. Тој напиша: “Акцискиот план кој што вечерва го предложи поранешниот Премиер Љупчо Георгиевски е срамен и понижувачки за Македонија и Македонскиот народ. Овие ставови директно ги […]