Вести Свет Ударни вести

ГЕРБ на Борисов победи, но постои можност нов премиер на Бугарија да биде шоуменот Слави Трифонов

ГЕРБ, владејачката партија во Бугарија е победник на парламентарните избори што се одржаа во неделата, со 26,14 отсто, според преброени 98,93 отсто од гласовите, но новата владина коалиција можеби ќе ја формира и второпласираната „Има таков народ“ на шоуменот и музичар Слави Трифонов, која доби 17,73 отсто, пишува medipool.bg. Резултатите од гласањето се сметаат за […]