Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Двајца млади пациенти на дијализа ќе добијат бубрези од починат донор

  Двајца млади пациенти на дијализа ќе добијат бубрези од починат донор чие семејство вчера попладне даде согласност за да ги донира органите. Дополнително, во наредните денови ќе следуваат трансплантации на коскени ткива кај пацинети кои се лекуваат на Клиниката за ортопедија, соопштуваат од Министерството за здравство. Националниот координатот, д-р Маја Мојсова Мијовска,  болничките координатори, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Рано утрово двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор

  Рано утрово двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор, направена и експлантација на коскени ткива, информираат од Министерство за здравство.  На Клиниката за урологија, во раните утрински часови заврши втората од двете трансплантации на бубрег, откако во саботата доцна во ноќта семејството на младо момче со мозочна смрт даде согласност за донирање на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

На Клиниката за ортопедија за една недела направени 3 трансплантации на коскени ткива

  На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ, минатата недела успешно се направени три имплантации на коскени ткива од починат донор кај пациенти со различни заболувања. Кај 16 годишна девојка со повреда здобиена при спортски натпревар, д-р Алан Андоновски направи успешна реконструкција на предниот вкрстен лигамент со лигамент од починат донор.          Кај 49-годишен пациент […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

На ТОАРИЛУЦ за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор

  На Клиниката за Ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје, вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад 34 годишен пациент со сериозна повреда на десното колено, доби мекоткивен графт експлантиран од починат донор. Операцијата која траеше неколку часа на Клиниката за Ортопедија  ја изведе ортопедскиот хирург д-р Алан Андоновски заедно со неговиот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Извршена е уште една успешна трансплатација на срце и на бубрези

  Вчера во претпладневните часови едно храбро семејството одлучи да ги донира органите од својот близок кај кој беше потврдена мозочна смрт. По направените подготовки и координацијата помеѓу тимовите од интерните и хируршки клиники, доцна во ноќта започа експлантацијата, а веднаш потоа и трансплантацијата, најпрво на срцето, а утрово и на двата бубрега.   Еден […]

Трансплантација на срце од генетски модифицирана свиња во човек. Фото: Медицински факултет на Универзитетот во Мериленд, САД medschool.umaryland.edu
Вести Свет Ударни вести

Извршена е првата трансплантација на генетски модифицирано срце од свиња кај човек

  Дејвид Бенет е името на американскиот државјанин кој стана првиот човек во светот кому му беше извршена трансплантација на генетски модифицирано срце од свиња, пренесува Би-би-си. Седумчасовната операција која се изврши во Балтимор од страна на тим доктори од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Мериленд беше единствената и последна шанса за да се спаси животот на Бенет […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Сашо се чувствува добро по извршената трансплантација на срце

  Пациентот кому завчера му беше пресадено срце од мртов донор, се чувствува добро и закрепнува по успешно изведената трансплантација. “Сашо се чувствува добро по извршената трансплантација на срце. Тој е контактибилен и се опоравува. Од голема важност е постоперативниот период. Му посакувам многу здравје и што побрзо да се врати на вообичаените животни навики”, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Тимот на д-р Јовев почнува со шеста трансплантација од починат донор

  Денеска во раните утрински часови започнаа координативни состаноци за подготовка за отпочнување на шестата по ред трансплантација од починат донор.   Во текот на вчерашниот ден болничките координатори од КАРИЛ, дијагностицираа млада пациентка со мозочна смрт и по долги разговори со семејството одлучија да ги донираат органите.   Благодарение на нивната хуманост денес еден […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Кристијан Бундовски: Започна да свири симфонијата “Живот”

  “Започна да свири симфонијата “Живот”, за која што се надевам се сеќавате нема изгубено тоналитет повеќе од година дена.   Под диригентство на Проф. Др. Сашко Јовев и асистенција на вистински “мајстори” за срце, вредните раце на целиот тим на Државната Кардиохирургија и овој ден за нас е нова надеж. Вештите раце и ладните […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Во тек се две трансплантации на бубрези од починат донор

  На Клиниката за Урологија утрово започнаа две трансплантации на бубрези од починат донор, по направената експлантација на органите која заврши во доцните ноќни часови, соопштија од Министерството за здравство.   Благодарение на хуманоста на семејството на донорот и нивната одлука да се донираат органите, двајца пациенти на дијализа добија шанса за нов живот.   […]