Вести Македонија Ударни вести

Градоначалникот Герасимовски го потпиша зголемувањето на платите во Општина Центар

  Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски и претседателот на Синдикатот на УПОЗ, Трпе Деаноски, го потпишаа анексот на Колективниот договор, со кој на вработените службеници во Општина Центар им се зголемуваат платите за 2.806 денари. „Со ова покачување сакаме дополнително да ги мотивираме вработените, особено во ова време кога се наоѓаме во светска економска […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје со зголемување од 2.800 денари ги усогласи линеарно платите на вработените

  Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска со репрезентативната Синдикална организација на Град Скопје, потпиша измени на Колективниот договор на ниво на работодавач Град Скопје, со кои се врши линеарно зголемување за сите вработени во градската администрација од 2800 денари, освен за оние за кои веќе имаше зголемување по основ на зголемување на минимална плата. […]

Вести Изјави Македонија

Царовска: Нема зголемување на старосната граница за пензионирање, пензиите се стабилни и безбедни

Зголемување на старосната граница нема да има,  а пензиите се стабилни и безбедни, рече денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Царовска на прес-конференција во Владата информира за сработеното во изминатите 11 месеци. Рече дека вкупно 4.535 стечајци добија позитивни решенија, а околу 90.000 граѓани повисока плата, обезбедени се средства за 138 нови […]