Вести Македонија Ударни вести

Османи на средби со лидерите на бугарските политички партии во Софија

  Во рамките на работната посета на Софија, министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари средби со лидерите на главните политички партии, претставени во Народното собрание на Република Бугарија: Бојко Борисов од ГЕРБ, Кирил Петков од Продолжуваме со промената, Мустафа Карадај од Движењето на правата и слободите, Корнелија Нинова од Бугарската социјалистичка партија, Христо Иванов […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски и Донев на состанок за справување со последиците од енергетската криза

  Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Софија оствари работна средба со премиерот на Република Бугарија, Галаб Донев, по што беа одржани работни состаноци со ресорите од секторите економија и енергетика од двете земји.     Во состав на официјална делегација на работните состаноци присуствуваа Бујар Османи, министер за надворешни работи, Крешник Бектеши, министер за економија, […]

Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Ковачевски во работна посета на Софија

  Делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на Софија поврзана со енергетската криза. Ковачевски во Софија заминува од Белград, каде ја предводеше владината делегација на Првиот меѓународен саем за вино „Винска визија Отворен Балкан на Белградскиот саем” во рамки на Самитот на иницијативата ОБ, каде беше најавена соработка […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност и колективна безбедност

  „Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите сојузници во НАТО, бидејќи ние сме НАТО“, рече министерката Петровска при својата официјална посета на Софија.     Петровска порача дека заедничката научена лекција во изминатите три месеци е дека само кога сите сојузници […]

Вести Македонија Ударни вести

Османи на конференција за ЕУ и Балканот во Софија

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи, по посетата на Берлин, денеска ќе престојува во Софија каде што ќе учествува на меѓународна конференција за зајакнување на регионалната соработка и интеграцијата во ЕУ, насловена „ЕУ се среќава со Балканот. Лекцијата од Украина: Европското проширување – заштитата од војна“. Покрај Османи, на конфернцијата најавено е учеството и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски во Софија на состанок на шефовите на влади на НАТО земјите од ЈИЕ

  Денеска, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски ќе учествува на состанокот на шефови на влади на НАТО земјите од Југоисточна Европа кој ќе се одржи во Софија, Република Бугарија.     Состанокот се одржува на покана на бугарскиот премиер Кирил Петков, а покрај премиерот Ковачевски ќе присуствуваат и премиерите на Романија […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заедничка владина седница на Македонија и Бугарија во Софија

  Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“, каде што ги пречека премиерот Кирил Петков и министрите во Владата на Република Бугарија, по што започна пленарната сесија на заедничката меѓувладина седница со која копретседаваат двајцата премиери.     Во своето […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Седумте пациенти се во добра состојба и ќе останат на болничко лекување во Софија до петок

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово разговараше со д-р Иван Поромански, директор на болницата Пирогов во Софија, каде се хоспитализирани седумте пациетни кои ја преживаеја страотната сообраќајка која се случи вчера утрото на магистралниот пат „Струма“ на потегот Софија – Благоевград. -“Седумте пациенти кои се хоспитализирани во болницата Пирогов во Софија се стабилни […]

Алтернатива Вести Македонија Музика и Филм Настани Ударни вести

Овации за маестро Симон Трпчески во Софија

  Софиската филхармонија и светски познатиот македонски пијанист Симон Трпчески одржаа концерт во најпознатата сала за класична музика „Бугарија“, јави дописникот на МИА од Софија. Концертот вклучуваше тристепено дело на Лудвиг ван Бетомен за виолина, виолончело и пијано. Заедно со Трпчески, свиреа и неговиот сонародник Александар Крапоски, виолинист од операта во Барселона и бугарскиот виолончелист […]