Categories: Алтернатива, Настани

„Од истото тесто – стихови за смртта и надежта“ од Бранко Цветкоски на промоција во Софија

  Во Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија  вчера беше промовирано бугарското издание на поетската книга „Од истото…

Read More
Categories: Алтернатива, Настани

„Вештица“ од Венко Андоновски на 12. Европска ноќ на литературата во Софија

  На 27 септември 2023 (среда) во Софија ќе се одржи Европската ноќ на литературата, организирана од амбасадите и странските…

Read More
Categories: Алтернатива, Настани

Промоција на „Цариградски емигрант“ и „Граница“ од Луан Старова во Софија

  На 7 септември, ден пред Денот на независноста – 8 Септември, во Културно-информативниот центар на Северна Македонија во Софија…

Read More
Categories: Алтернатива, Вести, Македонија, Настани, Ударни вести

Конференција на Црвениот крст на РС Македонија и Бугарија во Софија

  Во периодот од 7-9 јуни 2023 година во Софија, во организација на Црвен крст Бугарија, се одржа финална конференција…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Сојузот на стопански комори потпиша Меморандум за соработка со Универзитетот за телекомуникации од Софија

  Со цел продлабочување на соработката меѓу бизнис заедницата и универзитетските институции Сојузот на стопански комори на Македонија потпиша Меморандум…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Османи на средби со лидерите на бугарските политички партии во Софија

  Во рамките на работната посета на Софија, министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари средби со лидерите на главните…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Ковачевски и Донев на состанок за справување со последиците од енергетската криза

  Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Софија оствари работна средба со премиерот на Република Бугарија, Галаб Донев, по што беа…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Премиерот Ковачевски во работна посета на Софија

  Делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на Софија поврзана со енергетската криза.…

Read More