Вести Македонија Ударни вести

Џафери денеска треба да ги распише претседателските избори

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска треба да ги распише претседателските избори. Првиот круг на изборите ќе биде одржан на 21. април, додека вториот круг би бил на 5. мај. Согласно Изборниот законик, не треба да поминат повеќе од 90 и не помалку од 70 дена од распишување на изборите до денот на нивно одржување. […]

Вести Изјави Македонија

Заев до Иванов: Треба да помагаме а не да одмагаме

Граѓаните се тие кои ќе одлучат на референдум, а секако јас како премиер и господинот Ѓорге Иванов како претседател треба да им помогнеме на граѓаните, а не да им одмогнеме, изјави денеска премиерот Зоран Заев по отворањето на Бизнис форумот-инвестициски проекти и можности во секторите транспорт, енергетика и животна средина во Република Македонија. Одговарајќи на новинарско […]