Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски: РЕК Битола е во целосна употреба

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски беше во посета на РЕК Битола каде е пуштен во употреба и третиот блок на Комбинатот.     „Како што сите можеме да видиме РЕК Битола работи со полн капацитет. Монтажата на новиот трансформатор, што го изработи турската компанија Астор заврши успешно. Пуштен е во употреба и третиот блок […]

Вести Македонија Ударни вести

РЕК Битола од ноќеска повторно произведува струја

  Од три часот ноќеска, откако е завршена поправката на дефектот на Блок 1 на РЕК Битола, електраната повторно произведува струја, информираат од АД ЕСМ. Првиот блок беше исклучен поради прекината цевка, а со тоа најголемиот производител на струја во земјава беше вон функција. Имено, Блок 3 не работи откако дојде до пожар на неговата трафостаница […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ со години го урнисуваше РЕК Битола, а денес го злоупотребува во дневно политички цели

  Ги потсетуваме ВМРО ДПМНЕ дека во август 2017 година, кога новото раководство го презеде АД ЕСМ во РЕК Битола, среде лето имаше 70 илјади тони јаглен на депонијата. Така што наводите за некаква претходна спремност на раководството од ВМРО ДПМНЕ е без никаква основа и спротивно на фактите. Големите поплави кои во 2020 го […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Хаварија во РЕК Битола, централата не произведува струја

  Заради дефект во котелот на Блок 1 за кој не постоеше никаква можност да биде саниран додека постројката е во функција, синоќа во 3 часот Блок 1 е исклучен од електроенергетската мрежа на државата, соопштуваат од ЕСМ. Станува збор за планско исклучување на блокот со цел санација на скинатата цевка што се смета за […]

Вести Македонија Ударни вести

ДУИ го објави првиот проект од својата зелена агенда

Демократската Унија за Интеграција на својот 19 роденден објави дека ја превзема и ќе ја застапува зелената агенда залагајќи се за неа во владата, собранието, општините и сите државни институции. Ахмети, во својот вчерашен говор од Скопскиот градски парк, повика на партнерство со невладините организации и интересни групи за зелената агенда затоа како што рече, […]

Вести Македонија

Сеад Кочан доби шест години затвор за „Труст“, Авировиќ три години

  Шест години затвор доби бизнисменот Сеад Кочан, а три години затворска казна доби Василије Аврировиќ, одлучи судијката Лидија Трајковска-Зимбовска во случајот „Труст“ на СЈО, во кој тие беа обвинети дека формирале конзорциум и со лажни документи добиле тендер за ископ на јаловина во РЕК Битола. Третообвинениот во предметот Сафет Ватиќ е ослободен од обвинението, […]