Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Низ конкретни чекори ја унапредуваме регионалната соработка, на патот кон ЕУ

  Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на лидерскиот Самит „Отворен Балкан“ во Белград. Свои поздравни обраќања имаа и претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Албанија Еди Рама.     „Зближувањето е почеток, останувањето заедно е напредок, a соработката е успех.“Оваа оценка од пред два века, на светски познатиот американски индустријалец и пацифист, Хери […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

„Балканот е отворен”, порачаа лидерите на Отворен Балкан на Саемот за храна вино и туризам во Белград

  Република Северна Македонија ја претставува својата традиција, обичаи, карактеристичната кујна, музика и фолклор, како и обележјата и вредностите на сите други заедници кои живеат во земјата на првиот меѓународен саем во Белград организиран во рамките на Отворен Балкан. Саемот беше отворен со официјални обраќања од лидерите на Западен Балкан- премиерите на Република Северна Македонија […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Фестивал на храна и вино во Струмица во рамките на Отворен Балкан, во соработка со EXIT

  Како продолжение на Саемот на вино, храна и туризам кој од 1-4 септември се одржува во Белград, Владата на Република Северна Македонија на 7 септември, во рамките на иницијативата Отворен Балкан, организира и регионален Фестивал на храна и вино во Струмица. Овој фестивал на вино и храна се одржува во соработка со реномираната организација […]

Вести Македонија Ударни вести

Владина делегација во работна посета на Тирана за работните групи во рамките на Отворен Балкан

  Владината делегација предводена од заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити, заменик-министерот за финансии Филип Николоски, заменик-министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Абдулшуќур Абедини, националните координатори за Отворен Балкан Марјан Забрчанец […]

Вести Македонија Ударни вести

Отворен Балкан: Конкретна соработката, за силен економски регион подготвен за членство во ЕУ

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска имаше онлајн состанок со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и со премиерот на Албанија, Еди Рама посветен на интензивирање на соработката за заедничко надминување на потешкотиите околу снабдувањето со храна и енергија, како и за заедничко справување со можни пожари во трите земји летово.      Лидерите договорија […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски и лидерите од регионот: Со Отворен Балкан отвораме нови перспективи за нашите држави

  Премиерот Димитар Ковачевски заедно со своите колеги од Владата, во вилата „Билјана“ во Охрид ги пречека лидерите од регионот, кои ќе учествуваат на официјалниот дел од самитот на „Отворен Балкан“.     Пред почетокот на работната вечера Ковачевски им посака добредојде на српскиот претседател Александар Вучиќ, на премиерите на Албанија, Еди Рама, на Црна […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Вучиќ-Рама: Самит на Отворен Балкан во Охрид и саем на вино и храна во Србија

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски имаше онлајн состанок со претседателот на Србија Александар Вучиќ и со премиерот на Албанија Еди Рама посветен на идните чекори заедничката препознаена и успешна иницијатива Отворен Балкан. На состанокот тројцата лидери се договорија дека следниот лидерски самит на Отворен Балкан ќе се одржи првата половина […]

Вести Македонија Ударни вести

Прва реализација од проектот „Отворен Балкан“

  Денеска стапи во сила Договорот за соработка во областа на ветеринарството, безбедност на храна и фитосанитарната политика, потпишан во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“. Согласно Договорот, поедноставени се царинските постапки поради што е и олеснет транспортот на храна.     -Иницијативата „Отворен Балкан“, со кој меѓу Албанија, Србија и Република Северна Македонија во декември […]

Вести Македонија

Премиерот Заев со авторски текст во Политика посветен на „Отворен Балкан“

Премиерот Заев со авторски текст во Политика посветен на „Отворен Балкан“: Нашите народи бараат да се здружиме, за подобро денес и подобро утре Зошто на Економскиот форум во Скопје на 29 јули реков дека започнува нова ера на соработката во регионот? „Отворен Балкан“ е спротивно на сѐ она што до сега е синоним или стереотип […]