Вести Македонија Ударни вести

Неистакнувањето на знамето на “Австралија Опен” е техничка грешка која веднаш е исправена

  По добиените информации за пропустот поврзан со истакнувањето на официјалното знаме на РС Македонија на тенискиот турнир „Австралија Опен“, Министерството за надворешни работи, преку амбасадата во Канбера, веднаш реагираше до Министерството за надворешни работи и трговија на Австралија, како и до организаторот на турнирот, „Австралија Опен“.  Оттаму добивме уверување дека се работи за ненамерен […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР одбележа 30 години од воспоставување дипломатски односи со дваесетина земји

  Во текот на 2023-тата година Република Северна Македонија одбележа значајни јубилеи во надворешно-политичкиот план, односно наполни 30 години од воспоставување на дипломатски односи со дваесетина земји од различни региони во светот. За оваа прилика, амбасадите на Северна Македонија одржаа бројни пригодни настани. 30 години од воспоставување дипломатски односи меѓу Северна Македонија и Албанија На […]

Вести Македонија Свет Топ теми Ударни вести

Украинскиот министер Кулеба нема да учествува на Самитот на ОБСЕ во Скопје

  Шефот на украинската дипломатија Дмитри Кулеба не доаѓа на министерскиот состанок во Скопје. Портпаролот на министерството за надворешни работи на Украина, Олег Николенко ја објави одлуката на официјалната страна на украинското МНР.  Официјален Киев се заблагодари на напорите на Македонија и на министерот Османи, но Украина нема да учествува на состанокот на ниво на министер.  […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР ќе може да одлучува за одобрение за прелет на рускиот воздухоплов за време на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје

  На денешната седница, Владата донесе дополнување на Одлуката за воведување рестриктивни мерки во поглед на активностите на Руската Федерација, со којашто се ограничува пристапот на воздухоплови на Руската Федерација, а согласно со Регулативата на Советот на ЕУ од Заедничката надворешна и безбедносна политика на Унијата, со којашто РС Македонија е целосно, односно 100-процентно усогласена. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР: Пет државјани се ставени на листата за евакуација од Газа

  Во врска со влошената безбедносна ситуација во Израел и Газа, МНР информира дека заклучно со денешниот ден, петмина државјани на РС Македонија кои се наоѓаат во Газа, изразиле интерес да се вратат во Северна Македонија. Потсетуваме дека покрај брачниот пар, за кој од порано имавме информации дека се наоѓаат во Газа, во меѓувреме нашата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР: Да не се патува во Либан поради безбедносната ситуација

  Министерството за надворешни работи ги повикува сите државјани на РС Македонија да се воздржат од неесенцијални патувања во Либан поради сложената безбедносна состојба во регионот. МНР информира дека сѐ уште се активни комерцијалните летови кон и од Либан, и соодветно, препорачува сите граѓани кои во моментот се наоѓаат на територијата на земјата, доколку немаат […]

Вести Македонија Ударни вести

МНР: Уште 9 наши државјани го напуштија Израел

  Уште 9 наши државјани го напуштија Израел, преку различни транспортни рути, и тоа: четворица со лет до Атина, тројца за Јордан и двајца за Белград; заедно со оние кои претходно тоа го сторија, вкупната бројка за изминативе три дена се искачи на 40 наши државјани што го напуштија Израел. Дваесет пријавени граѓани од пограничните региони, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР: Уште десет македонски државјани го напуштија Израел

  Преку различни транспортни канали, уште десет наши државјани го напуштија Израел, и тоа: четири со лет до Атина, петмина до Подгорица, а едно лице со лет до Истанбул; заедно со оние кои претходно тоа го сторија, вкупната бројка за изминативе два дена надмина 30 наши државјани што го напуштија Израел, информираат од МНР.  Амбасадата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР: Најмногу 200 наши граѓани се наоѓаат во Израел

  Преку кризниот штаб во Министерството за надворешни работи беа донесени неколку заклучоци и преземени неколку активности. По бруталните напади од страна на Хамас на територијата на Израел, безбедносната состојба во државата, особено во деловите кои со во близина на Појасот Газа и пограничните делови со Либан, е сериозно влошена, и бројни наши граѓани се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР апелира македонските граѓани да ги почитуваат безбедносните протоколи во Израел

  Во врска со сложената безбедносна ситуација во јужниот и централниот дел на Израел Министерството за надворешни работи ги повикува граѓаните на Македонија кои во моментов се наоѓаат во Израел да ги почитуваат упатствата на безбедносните власти на Израел, соопштуваат од македонското МНР. Подетални информации околу актуелните состојби можат да се најдат на следната веб […]