Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Во Благоевград одам да дадам поддршка на Македонците во Бугарија

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека на отворањето на македонскиот клуб во Благоевград ќе оди да им даде поддршка на Македонците во Бугарија, да им даде до знаење дека Македонија стои позади нив и дека ВМРО-ДПМНЕ нема да се откаже и ќе ги штити нивните интереси. – Немаме ние антибугарско расположение, ние имаме […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Викенд без ДДВ за да се ублажи инфлацијата

  Прeтседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во „Отворено студио на МРТ“ зборуваше за состојбите во економијата, во земјата каде посочи на високата инфлација и потсети дека ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за мерки во економијата уште кога започнуваше кризата. -Ние за мерки во економијата зборувавме уште кога започнуваше кризата и ние кажувавме дека ќе се […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Нека е вечна славата и споменот на сите знајни и незнајни борци за Македонија

  “Денешниот празник е најдобар доказ дека идеалот за Македонија и патриотизмот е најсилно оружје на еден човек. Партизаните, тој 11 Октомври 1941 година, како и нивните претходници револуционери, покажале невиден хероизам да се спротивстават на фашистичкиот и секој друг окупатор на татковината затоа што ги водела љубовта кон Македонија. Таа љубов гори во нас […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери не ја прифати иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за Референдум

  Претседателот на Собранието на РС Македонија, Талат Џафери, писмено го информираше Христијан Мицкоски како овластен предлагач на иницијативата за распишување на референдум за важноста на ратификацијата на Договорот со Р. Бугарија, дека таков референдум не може да се распише. „Во член 118 во Уставот на РС Македонија е утврдено дека меѓународните договори што се […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Без разлика на референдумот ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот

  Христијан Мицкоски верува во успешноста на референдумот, но нагласи дека без разлика на резултатот, дури и да не успее, партијата нема да поддржи промена на Уставот под овие околности. “Единствен начин да видиме дали ќе има излезност е да се одржи тој референдум, да се поддржи таа иницијатива и да видиме дали граѓаните ќе […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Мицкоски: Собрани над 500 потписи, на потег е Собранието

  Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, денеска во Државната изборна Комисија ја достави инцијативата за референдум на кој граѓаните би се изјасниле дали се „ЗА“ или „ПРОТИВ“ Договорот за пријателство добрососедство и соработка со Бугарија односно дали ќе опстои или ќе се укине. “Го дадов мојот потпис за иницијативата за референдум за прекин на важноста […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави повлекување од политиката доколку пратеници на ВМРО-ДПМНЕ дадат поддршка на уставните измени за внес на Бугарите. Тој порача да се стави крај на, како што вели, изјавите од власта дека дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ биле подготвени да гласаат „за“ промените на Уставот, што произлегуваат од францускиот предлог. […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Мицкоски-Орбан: Во ЕУ со зачувување на идентитетските обележја

  Заедно со потпретседателот Александар Николоски, денеска во посета на Будимпешта остваривме средба со премиерот на Унгарија и претседател на партијата ФИДЕС, Виктор Орбан, објави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот официјален ФБ профил.   “На средбата се разговараше за ЕУ интеграциите на Македонија. Го истакнав ставот на ВМРО-ДПМНЕ и на македонскиот народ, дека […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе расправа за референдумот

  Претседателот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на вечерашното заседавање на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, истакна дека Извршниот комитет ќе расправа и ќе се произнесе по повеќе точки меѓу кои и предлогот за референдумско изјаснување како и анализа на актуелната политичко економска состојба во државата. “Денеска имаме седница […]

Вести Изјави Македонија

Мицкоски за ДВ: Најголем чувар на Уставот е дадениот збор на пратениците

  Тврдењата на Владата дека е заштитен македонскиот јазик и дека е обезбеден реципроцитет во процесот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во разговор за Дојче веле ги оцени како замајување на јавноста. „Од власта нека не ја замајуваат јавноста дека договориле некаков реципроцитет. Тоа е кованица која им служи како алиби – дека еве и […]