Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Пендаровски на “Охридско лето”: Да уживаме во уметноста, во благородното и во убавото

  Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер се обрати на свеченото отворање на 62. издание на меѓународниот фестивал „Охридско лето“, кој традиционално се одржува под покровителство на претседателот на државата.     “Постои еден цитат од Франц Кафка што ја опишува најголемата човекова дилема за сопственото постоење, во којшто се вели: „Сите уметности ѝ служат на најголемата […]

Вести Македонија Ударни вести

Скопје го доби Ист Гејт Мол – новото срце на градот

  Ист Гејт Мол – изграден во рекорден рок за 26 месеци, денес искажа благодарност за соработниците и партнерите, нов стимул за економски развој и 2.500 вработувања Во предвечерјето на официјалното отворање, во свечена есенска атмосфера се оддржа средба за закупците, соработниците и партнерите на Ист Гејт Мол. На присутните топло добредојде им посака инвеститорот […]