Вести Македонија Ударни вести

РЕК Битола од ноќеска повторно произведува струја

  Од три часот ноќеска, откако е завршена поправката на дефектот на Блок 1 на РЕК Битола, електраната повторно произведува струја, информираат од АД ЕСМ. Првиот блок беше исклучен поради прекината цевка, а со тоа најголемиот производител на струја во земјава беше вон функција. Имено, Блок 3 не работи откако дојде до пожар на неговата трафостаница […]