Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев-Гаши: Не се потребни предвремени избори, имаме стабилна Влада

  Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши денеска ја потпишаa програмата за заедничко дејствување и приклучување на партијата во Владата и парламентарното мнозинство. Алтернатива вчеравечер донела одлука да стане дел од владејачкото мнозинство.    “Земјата излегува од политичката криза, има стабилно парламентарно мнозинство и стабилна Влада, што значи дека новата проширена коалиција […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност, во тек се консултации околу кадровските решенија

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, со своите тимови, имаа работна средба во Клубот на пратеници. На средбата беше постигната начелна согласност за програмскиот дел од можната идна соработка изразена преку политичко и извршно учество на Алтернатива во Владата.   Соговорниците се согласни […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на Заев – Гаши за влез на Алтернатива во Владата

  Премиерот Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши денеска ќе одржат нова средба, за тоа дали партијата ќе се приклучи во Владата и парламентарното мнозинство или ќе остане во опозицискиот блок. Централното претседателство на Алтернатива во петокот го овласти Гаши да почне разговори со сите политички актери, со премиерот и со евентуалниот нов мандатар […]