Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: На денешен ден 2019, првпат се крена знамето на НАТО пред Владата на РС Македонија

  На денешен ден во 2019 година, за првпат се крена знамето на НАТО пред Владата на Република Северна Македонија, – напиша Димитар Ковачевски, претседател на Владата на Република Северна Македонија, на неговиот фејсбук профил.   “НАТО значи сигурност и безбедност, но во исто време отвара и нови перспективи. Регионалната стабилност како и унапредената соработка […]

Вести Изјави

Столтенберг: Очекувам сите 29 сојузници да го потпишат протоколот

-“Сакам да им честитам и на Скопје и на Атина и да ги пофалам премиерот Ципрас и премиерот Заев за нивната храброст и силно лидерство, успевајќи спорот за името да го остават во минатото. Очекувам сите 29 сојузници да го потпишат протоколот за пристапување, по што Скопје ќе учествува на два состаноци на НАТО како […]

Вести Македонија Ударни вести

Столтенберг му одговори на Димитров, Пристапниот протокол за НАТО се подготвува

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска испратил возвратно писмо до министерот за надворешни работи Никола Димитров, со кое го потврдува приемот на писмото што шефот на македонската дипломатија го упати до Столтенберг на 21 јануари. Во тоа писмо Димитров искажува подготвеност „земјата да ги прифати и почитува обврските и заложбите за членство на Република […]