Вести Македонија

Министерот Меџити додели плакети на општинските организации на Црвениот крст

  Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити, денеска, се обрати на свеченото одбележување на 17 март – Ден на основање на Црвениот крст и Ден на крводарителството во РС Македонија.    Во рамки на одбележувањето, министерот Меџити додели плакети на општинските организации на Црвениот крст со реализирани најголем број крводарувања, минатата година.      Министерството […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Продолжува националниот мамографски скрининг

  Министерството за здравство од 1 ноември продолжи со националната скрининг програма за рано откривање рак на дојка, имајќи предвид дека за време на ковид пандемијата беше отежнат пристапот до оваа дијагностичка процедура. Целна популација на скрининг програмата се жените на возраст од 45 до 69 години, кои не извршиле преглед во изминатите две години, или никогаш […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Рано утрово двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор

  Рано утрово двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор, направена и експлантација на коскени ткива, информираат од Министерство за здравство.  На Клиниката за урологија, во раните утрински часови заврши втората од двете трансплантации на бубрег, откако во саботата доцна во ноќта семејството на младо момче со мозочна смрт даде согласност за донирање на […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Сертификатите за вакцинација се валидни и не се повлечени од употреба

  Министерството за здравство информира дека во текот на вчерашниот ден, граѓаните кои имаат генерирано EU сертификат за вакцинација преку vakcinacija.mk треба преку веб порталот да генерираат нов. Станува збор за безбедносен протокол со што се спречи користење на лажни EU сертификати, со лажни имиња и лажни податоци. Сите земји што имплементирале EUDCC се соочуваат со постојани […]

Вести Македонија Ударни вести

Вкупно се аплицирани 1.590.219 дози вакцини, ревакцинирани 46 отсто од полнолетните граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 како прва доза, 1.472 се ревакцини, а 4.720 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 22 октомври вкупно се вакцинирани 801.326 граѓани, ревакцинирани се 769.356, а трета доза примиле 10.386 граѓани. Како што информираат од Министерството за здравство, 57 отсто од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ ќе набави Молнопиравир, единствениот лек за Ковид 19

    Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот Молнупиравир, единствен лек против Ковид 19. Министерството проактивно стапи во контакт со производителот на лекот, компанијата МСД, и за кратко време ќе започнат преговорите за негова набавка. Лекот Молнупиравир е во форма на таблета и може да го примаат сите пациенти кои […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: 83% од новите случаи и 89% од хоспитализираните,се невакцинирани

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 26 август. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина. Во период од 06.08 до 26.08.2021 на територија на државата […]

Вести Македонија Став Ударни вести

МЗ: Ниеден вакциниран меѓу починатите од Ковид минатата недела

  Министерството за здравство започнува со редовни анализи на неделно ниво, која секој петок ќе ја објавува во јавноста, а се однесува на процентот на вакцинирани меѓу позитивните случаи и починатите од Ковид 19 во државата.   Во оваа анализа за вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 […]

Вести Македонија Ударни вести

Филипче: Одобрени се 498 специјализации и 87 супспецијализации

Младите лекари да не стравуваат затоа што имплементирањето на политиките коишто се однесуваат на нивниот стручен напредок ги правиме заедно со нив. Ова утрово го потенцираше министерот за здравство д-р Венко Филипче во утринското гостување во Утрински брифинг за Слободен Печат. Тој истакна дека Програмата за специјалистички и супспецијалистички кадри пред две недели беше усвоена […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Во тек се две трансплантации на бубрези од починат донор

  На Клиниката за Урологија утрово започнаа две трансплантации на бубрези од починат донор, по направената експлантација на органите која заврши во доцните ноќни часови, соопштија од Министерството за здравство.   Благодарение на хуманоста на семејството на донорот и нивната одлука да се донираат органите, двајца пациенти на дијализа добија шанса за нов живот.   […]